Bu Yat Tamamen Güneş Enerjisiyle Çalışıyor

Yatçılık, rüzgar ve açık havaya ilişkin bir spor. Bu nedenle, ortalama 25 metre olan bir yatın saatte yaklaşık 100 litrelik yakıt tükettiğini duymak şaşırtıcı olabilir. Bu, pek çevre dostu bir oran değil. Fakat İsviçre merkezli şirket SolarImpact Yacht, tamamen güneş enerjisiyle çalışan ilk yatı üretti. Yattaki sistemlerin hepsi, birincil enerji kaynağı olarak güneşi kullanıyor. 24 metrelik yat, 300 metrekarelik güneş panelleri içeriyor. Ayrıca, güneş enerjisi sağlayan bu tertibat, yaklaşık 10 saatlik bir yolculuğa eşdeğer olan 800 kWh’lık bir bataryaya güç sağlıyor; dolayısıyla sıvı soğutmalı, fırçasız ve kalıcı iki manyetik elektrik motoruna enerji sağlayabiliyor. Yedek olarak ise 87 beygir gücünde bir çift dizel motoru bulunuyor.

SolarImpact yatı, güneş enerjisine ek olarak, su yüzeyinin altında bulunan, ikiz ve torpido şeklindeki yüzen gövde biçimindeki inovatif dengeleme teknolojisini kullanıyor. Bu gövdeler, sallantıyı %90’a kadar azaltıyor ve teknenin şiddetli dalgalarda bile düz kalmasını sağlıyor. İç mekan ise 220 metrekarelik yaşam alanı ve 360 derecelik bir görüntüye sahip 100 metrekarelik salonu içeriyor. Yatta, 10 misafirin ve mürettebattan bir kişinin konaklaması için yeterli alan bulunuyor.

Tüm ana sistemler otomatik olduğundan ve yapay zeka ile donatılmış yerleşik bir bilgisayar tarafından desteklendiğinden dolayı tek kişilik bir mürettebat yatı idare edebiliyor. Elektrikli sürüşün avantajları arasında uzun bir servis ömrü, minimum titreşim, sessiz çalışma ve egzoz emisyonları bulunuyor. Yat, açık denizlerde neredeyse tamamen sessiz bir şekilde sallanmadan hareket ediyor.

Etiketler