İngiltere’nin Telekomünikasyon Devi EE, “Sinir Bozucu” Reklamları Engelleme Yolunda

İngiltere’nin en büyük mobil operatörü olan EE, akıllı telefon kullanıcılarını, karşılaştıkları reklamları kontrol etme yetkisini verecek bir teknoloji ile tanıştırmayı planlıyor. Bu sınırlama, 2 milyar poundluk mobil reklam piyasasında adeta bir devrim oluşturacak.

Bir yandan izinsiz reklamların giderek artması endişe uyandırırken, EE’nin genel müdürü Olaf Swantee, 27 milyonluk müşteri kitlesinin, cihazlarında beliren reklam miktarını ve reklam türünü engelleyebilmelerine yardımcı olma konusunda stratejik bir inceleme başlattı.

Bu inceleme, sayfa başlarında beliren bannerlar veya otomatik olarak oynamaya başlayan videolar gibi, mobil web ve potansiyel olarak da uygulamalar üzerinden sunulan bazı reklam türlerinin engellenmesini sağlayacak araçlar geliştirme üzerine yapılacak. EE müşterileri, aynı zamanda karşılarına çıkan reklamın miktarını da ayarlayabilecek.

Swantee, The Telegraph’a verdiği röportajda, “Bizce asıl önemli olan, zaman içerisinde müşterilere reklam seçme ve kontrol etme üzerinde daha çok hak tanınması. EE için bu, reklam bloklama anlamına gelmiyor, aksine kullanıcıya seçim hakkı, kontrol gücü ve maruz kaldığı reklam derecesini belirleme yetisi vermek istiyoruz. Bu, aslında bir an önce gerçekleşmesi gereken, sektörel anlamda da önemli bir adım. Biz de bu yüzden kendi içimizde stratejik bir inceleme başlatarak planlarımızı gözden geçirmeye başladık.”

Bu hamlenin, halihazırda reklam engellemek adına cihazlarına özel yazılımlar indiren kullanıcıların artması ile boğuşmakta olan dijital reklam sektöründe bir şok etkisi yaratacağı kesin. Swantee bu bağlamda, İngiliz operatörler arasında müdahale gerçekleştiren ilk genel müdür oldu.

EE’nin Orange ve T-Mobile ile entegrasyonunu yöneten, şu anda da devam etmekte olan EE’nin 12.5 milyar pounda BT’ye satılması sürecini de kontrol etmekte olan Hollandalı yönetici, amacının reklamları kapatmak değil kullanıcılara seçenek sunmak olduğunun altını çizdi. Swantee, “Doğru yapıldığında reklamcılık, bu deneyimin oldukça değerli bir parçası olabilir. Her reklam kötü değildir. İşletme, reklamını doğru sunduğu zaman kullanıcı tarafından takdir ediliyor ve kullanıcı-marka arasında bir bağ oluşuyor. Ancak reklam fazlasıyla müdahil ya da duygudan yoksun ise insanları çıldırtabiliyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Enders Analysis’te dijital pazarlama uzmanı olarak görev alan Ian Maude, EE gibi büyük telekomünikasyon operatörlerinin reklamcıları daha düzgün davranmalarına teşvik etmeyi amaçladığını, böylece sektörde bir adım öne geçmeyi planladıklarını belirtiyor. Maude’a göre rakip operatörler de çok geç olmadan EE’nin izini sürecek gibi görünüyor.

Maude, “Bu tip değişimler, aslında dijital pazarlama sektörü için zamanı çoktan geçmiş, giderek artan ağrılar niteliğinde. Aslında reklamcıların çoğu bundan sorumlu tutulabilir. Ama bu oldukça karanlık, sahtecilik ve kısıtlamalar ile dolu bir alan, dolayısıyla  sektör bu durum ile yüzleştirilmek zorunda kalacak gibi görünüyor.”

EE’nin bu kararı, aynı zamanda firmanın Apple ile olan yakınlığına da bağlanmakta. EE ve Apple, yeni teknolojiler üzerinde çoğunlukla beraber çalışıyorlar. Apple, Eylül ayında mobil tarayıcı yazılımına getirdiği güncelleştirme ile reklam engelleyiciler getirmişti.

Etiketler