Video Streaming Savaşlarında Netflix, YouTube’u Tahtından Etti

Quartz’un belirttiğine göre RBC Capital Markets’ın gerçekleştirdiği anket sonucunda Amerika’da internet kullananların %51’i, TV şovlarını ve filmleri, son 12 ay içerisinde Netflix üzerinden izlediklerini söylediler.

Bu rakam, video devi için tüm zamanların en yüksek rakamı ve bu kategoride YouTube’un önüne geçmesini sağlıyor.

RBC’ye göre Netflix, bu kategoride yalnızca YouTube’u değil, Amazon, Hulu ve HBO GO’yu da geçerek liderliği üstleniyor,

Netflix, üyelik tabanlı video izleme (subscription-based streaming service) pazarını domine etmek adına yatırımını büyük oranda orijinal içeriğe yapmıştı. Bu yatırımın meyvesini verdiği ise artık ortada. Araştırmalara göre Netflix, an itibariyle kaliteli içerik yaratma açısından büyük ağlardan daha üstün performans gösteriyor.

Netflix
Bu kalitenin şu anki yayın döngüsüne de yansımış olduğunu görebilirsiniz. Netflix, bu sezonun en popüler ve eleştirmenler tarafından en çok sevilen programı olan Aziz Ansari’nin “Master of None” adlı programını görücüye çıkardı. Rotten Tomatoes’a göre bu program, 50 eleştirmen tarafından 10 üzerinden ortalama 8.8 puan aldı.

Ancak orijinal içeriğe yatırım yapan tek firma Netflix değil.

Bir diğer yandan YouTube, YouTube Red isimli kendine ait reklamsız abonelik ağını piyasaya sürmüş bulunmakta. Hizmetin aylık bedeli 9.99 dolar olacak ve çoğunlukla PewDiePie gibi YouTube yıldızlarının oluşturduğu özel içeriği kapsayacak.

Her iki marka da son aylarda kıyasıya rekabet içerisinde. Bakalım YouTube’un premium hizmeti yeniden birinci sıraya oturmasına yardımcı olacak mı?

Bu arada hatırlatalım; Netflix, Eylül ayı sonu itibarı ile ABD’de 43 milyon üyeye, ABD dışında ise 26 milyon üyeye sahip.

Etiketler