Intel’den Teknoloji Şirketlerine 500 Milyon $ Yatırım

Intel’in kurum içi risk sermayesi grubu, bu yıl teknoloji şirketlerine 500 milyon dolardan daha fazla yatırım yapacağını duyurdu. Bahsi geçen rakam geçen yıldan %40 daha fazla olmasıyla dikkat çekiyor.

Intel Capital, San Diego’da düzenlenen yıllık konferansta yatırım faaliyetlerini arttıracağını belirtti ve 10 girişimi kapsayacak şekilde 22 milyon dolar yeni yatırım vaadinde bulundu.

Intel’in yatırım yapmayı planladığı şirketlerden en ilginci FreedomPop. FreedomPop, kablosuz bağlantı üzerinden ücretsiz çağrı ve mesaj gönderme imkanı sunan kablosuz bir servis sağlayıcı. Intel ile yapılacak ortaklıkta FreedomPop’un Intel’in SoFIA çiplerini kullanan bir akıllı telefon üretmesi de bekleniyor. Bu sayede kablosuz bağlantı ve hücresel ağ arasında değişiklik yaparken kullanıcıların işinin kolaylaşacağı düşünülüyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında 30 milyon dolar yatırım toplamayı başaran FreedomPop, yıl sonuna kadar ABD’de 1 milyon kullanıcıya erişecek gibi görünüyor. Intel’in yatırımı sayesinde FreedomPop, 1 numaralı rakibi Google Fi ile de baş edebilecek hale gelebilir. Bunun karşılığında ise Intel’e mobil dünyaya uzanan bir kapı açmış olacak. Mobil, Intel’in pasif kaldığı sektörlerden biri ve bu sebeple geçtiğimiz yıllarda milyarlarca dolar kaybettiği biliniyor.

Intel Capital’in bu yılki toplam yatırım bütçesinin geçtiğimiz yıldan %40 daha fazla olması da dikkat çekici. Geçen yıl toplamda 359 milyon dolar yatırım yapan şirket, bu rakam ile dünyanın en büyük risk sermayesi şirketlerinden biri konumuna gelmişti. CB Insights verilerine göre 2014 yılında Intel Capital, Google Ventures’ı takiben ikinci en aktif risk sermayesi otoritesi olmuştu.

Yıllardır risk sermayesinde başı çeken şirketlerden olan Intel Capital, 1991’den bugüne kadar 1.400’den fazla şirkete toplamda 11 milyar dolardan fazla yatırım yaptı.

Etiketler