Çip Üreticisi Infineon Satın Almalar İçin Milyarlarca Dolar Harcamaya Hazır 

İcra Kurulu Başkanı Jochen Hanebeck geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir röportajında, Infineon’un büyümeyi hızlandırmak amacıyla hedefledikleri doğru şirketi satın almak için birkaç milyar euro harcamaya hazır olduğunu söyledi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung’a (FAZ) konuşan Hanebeck, Alman çip üreticisinin uygun şirketler için sürekli “arayışta” olduğunu söyledi. “Bunu birkaç milyar euro aralığında görüyorum.” ifadesinde bulundu.

Planlar, akıllı telefonlardan arabalara kadar her şeyde kullanılan çiplere olan talebin arttığı ve neredeyse iki yıldır süren tedarik zinciri darboğazlarının otomobillerden sağlık ve telekomünikasyona kadar küresel endüstrileri sıkıntıya soktuğu bir zamanda geliyor.

Segment kârının 30 Eylül’de sona eren mali yılda %63 artışla 3,4 milyar euroya (3,6 milyar dolar) yükseldiğini bildiren Infineon, özellikle elektromobilite, otonom sürüş, yenilenebilir enerji, veri merkezleri ve nesnelerin interneti olarak adlandırılan alanlarda büyüme gördüğünü söyledi.

Gazeteye göre CEO, almak istedikleri şirketleri hakkında yorum yapmadı. Şirketin portföyünü güç yarı iletkenleri, sensörler, yazılım ve yapay zeka dahil olmak üzere çeşitli alanlarda genişletebileceğini söyledi.

Hanebeck FAZ’a verdiği demeçte, örneğin yeterince iyi finanse edilmeyen start-up’ların bir şirkete katılmak istemesinin oldukça akla yatkın olduğunu söyledi.

Infineon, yeni nesil otomobiller ve internet teknolojilerinde büyümek için ABD’li rakipleri Cypress Semiconductor’ı 2019’da 10 milyar dolara, International Rectifier’ı ise 2014’te 3 milyar dolara satın almıştı.

Şiddetli rekabetin yaşandığı bir pazarda Avrupa’daki üretim kapasitesini arttırmak için Brüksel geçtiğimiz Şubat ayında, halihazırda planlanan 30 milyar euroluk kamu yatırımlarına ek olarak 2030 yılına kadar sektöre 15 milyar euroluk ek kamu ve özel yatırım yapılmasını öngören Çip Yasası’nı yürürlüğe koydu.

Infineon geçtiğimiz ay Almanya’nın doğusundaki Dresden kentinde 5 milyar euroluk yeni bir fabrika planladığını açıkladı.

Basında yer alan bir habere göre Tayvanlı TSMC de Avrupa’daki ilk fabrikasını Dresden’de kurmak için görüşmelerini sürdürüyor.

Öte yandan Intel, bir başka medya haberine göre, 2023’ün ilk yarısında Almanya’nın doğusunda bir çip fabrikası açma hedefinden geri adım attı.

Etiketler