Volksstimme’nin Haberine Göre Intel Almanya’da Fabrika Açılışını Erteliyor ve Daha Fazla Sübvansiyon İstiyor

Bölgesel gazete Volksstimme’ın haberine göre Intel Corp, yarı iletken devinin daha fazla kamu ödeneği (sübvansiyonu) istediğini söyleyerek, 2023’ün ilk yarısında Almanya’nın doğusundaki Magdeburg kentinde bir çip fabrikası açma hedefinden geri adım attı.

Tesis; COVID-19 salgını sonrası ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin uzun, dünyaya yayılan tedarik zinciri risklerini vurgulamasının ardından Almanya ve Avrupa Birliği’nin yerelde daha fazla üretim yaparak kıtanın direncini güçlendirme planlarının merkezinde yer alıyor.

Ancak gazete, artan enerji ve hammadde fiyatlarının ABD’li şirketin orijinal hesaplamalarını altüst ettiğini söyledi. Gazete, Intel’in başlangıçta 17 milyar euro maliyet bütçelediğini, ancak fiyatların şimdi 20 milyar euroya yaklaştığını belirtti.

Gazetenin aktardığına göre Intel sözcüsü Benjamin Barteder, “Jeopolitik zorluklar arttı ve yarı iletkenlere olan talep düştü.” dedi. “Bu da inşaatın başlaması için henüz kesin bir tarih veremeyeceğimiz anlamına geliyor.”

Gazete, şirketin hükümetle finansman “açığının” nasıl kapatılabileceğini görüştüğünü de sözlerine ekledi.

Ayrıca Intel’in “Açık bu mevcut durumda ortaya çıktı. Projeyi ilerletmek için hükümetteki ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz.” dediğini aktardı.

Intel yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Etiketler