TSMC, Arm Holdings’in Halka Arzına 100 Milyon Dolara Kadar Yatırım Yapacak

Dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi TSMC, Salı günü yaptığı açıklamada, çip tasarımcısı Arm Holdings Plc’nin ilk halka arzına (IPO) 100 milyon dolara kadar yatırım yapacağını belirtti.

Geçen hafta roadshow’u başlatan SoftBank Group’a ait Arm Holdings, düzenleyici bir dosyaya göre ABD’deki halka arzında 4,87 milyar dolara kadar para toplamayı hedefliyor.

Arm; aralarında Apple, Nvidia, Alphabet, Advanced Micro Devices, Intel ve Samsung Electronics’in de bulunduğu diğer büyük müşterilerini halka arzında köşe taşı yatırımcılar olarak kaydetmiş durumda.

TSMC Yönetim Kurulu Başkanı Mark Liu geçen hafta yaptığı açıklamada “Arm bizim ekosistemimizin, teknolojimizin ve müşterilerimizin yarattığı ekosistemin önemli bir unsuru. Arm’ın başarılı ve sağlıklı olmasını istiyoruz. Açıkçası durum bu.”

Şirketten yapılan açıklamada TSMC’nin ayrıca IMS Nanofabrication Global’in %10 hissesini 432,8 milyon dolara kadar bir bedelle Intel’den satın almayı kabul ettiği belirtildi.

Yatırımın IMS Nanofabrication’a yaklaşık 4,3 milyar dolar değer biçtiği belirtilirken, Intel’in IMS’in çoğunluk hisselerini elinde tutacağı ifade edildi.

Etiketler