Yamaha’dan Dünya Şampiyonluğuna Aday Robot Motobot

Yamaha’nın motosiklet kullanan insansı robotu Motobot, MotoGP şampiyonu Valentino Rossi’yi tahtından etmeyi hedefliyor.

Yamaha, Motobot ismini verdiği otonom insansı bir robot üretti. Motosiklet kullanabilen bu robotun yarış pistinde saatte 200 km hızı aşabileceği iddia ediliyor.

Japonya’daki Tokyo Motor Show’da tanıtılan Motobot, Yamaha’nın motosiklet ve robotik teknolojilerinin bir füzyonu olarak üretildi.

Yamaha’nın tanıtım için kullandığı videoda Motobot, debriyaja basarken, gaz keserken ve boş bir havaalanında dolaşırken görülebiliyor.

Yamaha yetkilileri yaptığı açıklamada, “Yüksek hızlarda motosikletin kontrolünü sağlamak, çok yüksek derece keskinliğe sahip kontrol sistemleri gerektirir. Teknolojinin temel ilkelerini ve bilgi birikimimizi kullanarak sürücü güvenliği ve sürücü destek sistemlerini geliştirmeyi; bu gelişmeleri sektörde kullanabilmeyi ve yeni faaliyet alanlarında öncü olmayı planlıyoruz,” dedi.

Videoda Motobot, MotoGP şampiyonu “Doktor” lakaplı Valentino Rossi’yi geçeceğini “Seni geçmek için yaratıldım” cümlesiyle ifade ediyor.

Motobot, Honda’nın Asimo isimli robotunu andırıyor ancak onun motosiklet üzerinde olan versiyonu. Hatırlatmak gerekirse Asimo, saatte 9 km hızında hareket edebiliyor, tek ayağı üzerinde zıplayabiliyor, futbol topuna vurabiliyor ve şişe açabiliyordu.

Etiketler