Danimarka Elektriğinin %144’ü Rüzgar Enerjisinden

rüzgar enerjisi

Danimarka geçtiğimiz hafta 1 günlük elektrik ihtiyacının tamamını rüzgar enerjisiyle karşıladığını açıkladı ve ihtiyaç fazlası üretim yaparak komşu 3 ülkeye de elektrik sağladığını duyurdu. Kesin rakamı vermek gerekirse sürdürülebilir rüzgar gücü teknolojileri sayesinde 1 günlük elektrik ihtiyacının tam %144’ünü ürettiğini belirtti.

Bu inanılmaz rakamlar sürdürülebilir enerji üzerine düşünen herkesi heyecanlandıracak cinsten.

Geçtiğimiz dönemlerde evler için gerekli elektrik enerjisinin %116’sını rüzgar çiftliklerinden elde ettiğini belirten Danimarka bu kez önceki oranın üzerine çıkarak Norveç, Almanya ve İsveç’e de elektrik sağlamış oldu.

Üretilen fazla enerjinin %80’lik kısmı Norveç ve Almanya arasında paylaştırılırken %20’lik kısım da İsveç’e verildi. Almanya ve Norveç depolama kapasitesi bulunan su gücüyle çalışan sistemlere sahip olduklarından enerjiyi daha sonra kullanmak üzere saklayabiliyor.

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği’nden Oliver Joy, “Tamamen yenilenebilir enerjiyle dönen bir dünya fikri hiç de hayal ürünü değil. Rüzgar enerjisi ve diğer yenilenebilir kaynaklar karbonsuzlaştırma girişimleri için bir çözüm olabilir,” dedi.

Danimarka’nın günlük enerji ihtiyacının %144’ünü ürettiği süreçte rüzgar türbinlerinin tam kapasiteyle çalışmıyor olması da potansiyele dikkat çekiyor.

Danimarka, bu istatistikler hesaba katıldığında tamamıyla rüzgar gücüne dayalı enerji sistemini kullanan bir ülke olmaya aday. Ecofys Enerji Danışmalığı’ndan Kees Van der Leun, ülkede yeni rüzgar çiftliklerinin de kurulduğuna dikkat çekiyor. 2020’ye kadar Danimarka’nın tüm elektrik enerjisi ihtiyacının yarısını yenilenebilir kaynaklardan üretmesi hedefleniyor.

Danimarka’nın bu başarısı büyük sevinç uyandırsa da elbette Avrupa’daki enerji dengeleri düşünüldüğünde bazı ülkeleri tedirgin de ediyor olabilir. Guardian’a göre İngilizler Danimarka’yı rüzgar endüstrisinde kendilerine rakip olarak görüyor.

Ancak Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği’nden Joy, “Bu tür gelişmelerin Avrupa çapında devam etmesini istiyorsak ülkelerin birlikte çalışmasını ve sınırları birbirlerine açarak ortak bir pazar kurmasını desteklememiz gerekiyor,” diyor.

Danimarka’nın rüzgar enerjisi kapasitesinin %75’i ülkedeki rüzgar çiftliklerinden elde ediliyor ve bu çiftlikler hükümet tarafından büyük destek görüyor.

Rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerjiler ülkeler tarafından entegre edilmeye başlandıkça hem dünyamız hem de üzerinde yaşayan bizler ve diğer canlılar için fayda sağlanmış olacak. Umuyoruz ki en yakın zamanda tüm ülkeler odaklarını sürdürülebilir ve doğa dostu enerji sistemlerine kaydırır.

Etiketler