Eyfel Kulesi’nden Daha Yükseğe Uzanan Yüzer Rüzgar Santralleri

Norveçli bir şirket, sabit sistemlere kıyasla daha fazla enerji üretmek için daha küçük, istiflenmiş pervaneler kullanan yüzer bir rüzgar santrali tasarladı.

Norveçli Wind Catching Systems şirketi, Windcatcher adında, yaklaşık 300 metre yükseklikte -Eyfel Kulesi ile hemen hemen aynı yükseklikte- yüzer bir açık deniz rüzgar santrali geliştiriyor. Sistem, bir yapı iskelesi içinde istiflenmiş yüzden fazla türbinden oluşacak. 80.000 ev için yeterli elektriği üretebilecek. 

Çoğu açık deniz rüzgar türbini, sığ suda sabit temeller üzerine yerleştirilmek üzere tasarlanır. Fakat yüzer türbinler denizin daha açıklarında oluşan şiddetli rüzgarlardan daha fazla enerji elde edebilirken, devasa kanatları saniyede yaklaşık 11 metre rüzgar hızlarında maksimuma çıkma eğilimindedir.

Windcatcher bunu, daha fazla sayıda ve daha küçük kanatlar kullanarak başarıyor. Bunlar sadece daha hızlı rüzgarlardan yaralanmakla kalmayıp aynı zamanda büyük kanatlara göre dakikada daha fazla dönüş yaparak daha fazla enerji üretiyor.

Türbinleri yapı iskelesi içinde yan yana yerleştirmek, Windcatcher’ın her bir türbin tarafından oluşturulan türbülansın çevredeki türbinler tarafından kullanılabileceği “çoklu pervane etkisinden” yararlanmasına da olanak tanıyor. Bu aynı zamanda her yapının üretebileceği enerji miktarını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı oluyor.

Wind Catching Systems CEO’su Ole Heggheim bunu şu şekilde açıklıyor: “Bir ünitenin beş ünitelik enerji üretmesiyle, dört kurulum ve dört demirleme sisteminden tasarruf ediyorsunuz. Windcatchers’ı kıyıya yakın bir yerde inşa edip ardından çekici ile çekerek yerlerine yerleştirebiliyoruz, oysa geleneksel rüzgar türbinleri için genellikle açık denizde kurulum yapan özel gemilere ihtiyaç duyarsınız.”

Açık deniz rüzgar enerjisi, fosil yakıtlara kıyasla pahalı olmasına rağmen, maliyetleri düşürmeyi amaçlayan yenilikler geliştiriliyor.

Etiketler