Apple, VocalIQ’yu Satın Aldı

Apple, Siri’yi daha akıllı hale getirmek için derin öğrenme girişimi VocalIQ’yu satın aldığını duyurdu.

Apple, İngiliz bir yapay zeka girişimi olan VocalIQ’yu satın aldı.  Bu hamleyle Apple’ın Siri’yi daha akıllı ve iletişime açık hale getirecek teknolojiyi bulduğu düşünülüyor.

Financial Times’da yayınlanan bir habere göre VocalIQ’nun yazılımı bilgisayarlarla insanların daha doğal bir sohbet içerisine girmesini sağlıyor. VocalIQ, sohbette geçen sözleri analiz etmek için derin öğrenme teknolojisini kullanıyor.

Cambridge merkezli şirket doğal dil veri tabanını uygulama geliştiricilere satıyor ve VocalIQ bu uygulamalarda yardımcı uygulama olarak kullanılıyor. VocalIQ, tüm bu uygulamalardaki iletişim verilerini inceleyerek ve öğrenerek daha zekice ve ilişkili cevaplar verebilmek için onları depoluyor. Yani eklendiği her uygulama ile kendini geliştirmiş oluyor.

Kişisel yardımcı teknolojisi Siri’yi daha fazla ürüne entegre etme düşüncesinde olan Apple özellikle elle komut girişinin zor olduğu mobil cihazlara öncelik veriyor. Apple Watch ve Apple TV de kullanıcının isteklerini anlayabilmek için Siri ve sesle komut özelliğini kullanıyor.

Apple, elbette zeki kişisel yardımcılar geliştirme konusunda çalışan tek teknoloji devi değil.  Bu yılın başlarında Facebook da geliştiricilerin uygulamalarına doğal dil işleme teknolojisini ekleyebilecekleri Wit.ai’yi satın aldığını duyurmuştu.

Bakalım yapay zeka konusunda sektörün önde gelenleri daha ne gibi adımlar atacak.

Etiketler