Stratosfere Gönderilen GoPro Kamerası İki Yıl Sonra Bulundu

Stanford Üniversitesi’nden bir grup öğrencinin tez çalışması kapsamında, 2 yıl önce Grand Kanyon’un 32.2 km yakınından yüksek irtifa balonu vasıtasıyla stratosfere gönderikleri GoPro kamerası 2 yıl sonra bulundu.

30 Haziran 2013’te yapılan çalışmada, balonda aslında GPS de bulunuyordu. Ancak balon beklenenden 80 kilometre öteye düştü. Öğrencilerin 2 saat içinde kavuşmayı planladıklar GoPro kamerası ve içindeki verileri kendilerine büyük bir tesadüf sonucu yaklaşık 2 yıl sonra ulaştı.

Öğrencilerin kameraya ulaşamamasındaki neden balonun kendilerinden uzağa düşmesi değil, kameranın düştüğü yerden GPS sinyalinin alınmamasıydı. Baz aldıkları kapsama alanı haritası doğru değildi ve balonun iniş sonrası kendilerine göndermesini bekledikleri koordinat mesajı ulaşmamıştı.

Kaderin bir cilvesi, AT&T’de çalışan ve doğa yürüyüşü yapan bir kadın ıssız çölde telefona ve GoPro kamerasına rastladı. Kadının AT&T mağazasına getirdiği SIM (Subscriber Identity Module) kart sayesinde öğrencilere ulaşıldı ve öğrenciler ihtiyaç duydukları verilere biraz gecikmeli olsa da ulaştı 🙂

Etiketler