Google, Port Rico’da Project Loon’u Başlatıyor

Porto Riko’nun başı dertte. Adanın Maria Kasırgası tarafından harap olmasının ardından, ada sakinlerinin yaklaşık 3 milyonu hala elektriksiz ve % 30’u içilebilir suya erişemiyor. İyileştirme sürecinin uzaması, genel olarak iletişim altyapısının ve özellikle internetin ABD bölgesinde sorunlu olmasından kaynaklanıyor.

Alphabet’in Project Loon’u, 20 ekimde, bazı Porto Rikolu sakinler için balonla çalışan internetini resmi olarak açtığını açıkladı. Dev balonlar, başka şekilde internete ulaşamayacak bazı insanlar için dijital bağlantı sağlayacak.

Şirket, bir blog yazısında, “Project Loon, AT&T ile birlikte çalışarak, LTE özellikli telefonlara sahip kişiler için, kısa mesaj gönderme ve çevrimiçi bilgilere erişim gibi, temel iletişim ve internet faaliyetlerini destekliyor.“ diye açıkladı. “Bu, balonları Porto Riko’da kümelenmiş tutmak için, yeni makine öğrenimi algoritmalarımızı kullandığımız ilk sefer, bu nedenle hala, bunu en iyi şekilde nasıl yapabileceğimizi öğreniyoruz. Bu bölgede sürekli değişen rüzgarlara daha fazla aşina oldukça, balonları mümkün olduğunca uzun süre bağlantı kurulması gereken alanlarda tutabilmeyi umuyoruz.“

İkinci kez afet sonrası bir ortamda kullanılan balonlar, genellikle 100 gün boyunca stratosferde kalıyor. Balonlar, baz istasyonlarına ulaşamayan kişilere yer terminallerinden aldığı sinyali iletiyor. LTE cep telefonuyla kullanıldığında, kasırgadan etkilenen bölgelerdeki kişiler bu sinyali, internete erişerek sevdikleriyle iletişime geçmek ve bu süreçte daha fazla bilgi edinmek için kullanabilirler.

Şirket, “Project Loon, hala deneysel bir teknoloji ve ne kadar iyi çalışacağindan emin değiliz; ancak, hayal edilemeyecek kadar zor zamanlardan geçen insanlara ihtiyaçları olan iletişimi ve bilgileri sağlayacağını umuyoruz.“ diye açıkladı.

Mükemmel olmasa da, Project Loon’un Porto Riko’da ne kadar iyi performans sergilediği (veya sergilemediği) olacakların bir işareti olabilir. Gelecekte, afet sonrası erişilebilir internet, temiz içme suyu hala bulunamasa bile, hepimiz için normal kabul edilen bir şey olabilir.

Etiketler