Facebook, ‘’Marauder’s Map’’in Mucidi Öğrencinin Stajını İptal Etti

Mayıs ayında Aran Khanna isimli Harvardlı bir öğrenci, Messenger konum özelliğini kullanarak yakınınızdaki Facebook arkadaşlarınızın nerede olduğunu gösteren bir Chrome eklentisi geliştirmişti. Eklenti, duyulmasıyla birlikte özellikle stalker’ların hayallerini gerçeğe dönüştürmüş ve kısa sürede 85.000 kişi tarafından indirilmişti.

Marauders-MapEklentinin adını J.K. Rowling’in ‘’Harry Potter’’ kitabında geçtiği gibi ‘’Marauder’s Map’’ koyan Khanna, Harry Potter’ın Howgart içinde kimlerin nerede gezindiğini bilmesi gibi, telefonunda Messenger yüklü arkadaşlarınızın nerede olduğunu görebilmemizi sağladı. Ancak Khanna’nın sevinci kursağında kaldı çünkü bu eklenti Facebook’u fena kızdırdı. O kadar kızdırmış olmalı ki Facebook Aran Khanna’ya verdiği yaz stajını ve bursunu iptal ettiğini duyurdu.

Facebook, iptale gerekçe olarak da kullanıcı şartlarının ihlal edildiğini, eklenti ile kullanıcıların özel bilgilerinin paylaşıldığını gösterdi. Bunu etik olmayan bir davranış olarak tanımlayan Facebook insan kaynakları, aynı zamanda Khanna’nın daha önce onaylanan yaz stajını ve bursunu iptal ettiğini duyurdu. Boston.com’a verdiği demeçte Khanna, ‘’Bu eklentiyi yazmaya karar verdim çünkü dijitalleşmeyle birlikte hayatımızdaki gizliliğin nasıl kaybolduğundan yakınıp duruyorduk. Yine de bazı gerçekler anlaşılabilir değil. Bu eklenti kodu ile insanlar dijitalleşme işgali altında nerede olduklarını görebilecekler ve kendileri hakkında hangi bilgileri paylaşmak istiyorlarsa buna kendileri karar vereceklerdi.’’ dedi.

Bir hafta sonra Facebook, Messenger uygulamasındaki lokasyon özelliğini kaldırdı. Böylece Marauder’s Map’ı kullanan stalker’ların da kimin nerede olduğunu öğrenme hayalleri suya düşmüş oldu. Ancak Facebook, eklenti kodunun kaldırılmasını istemesine rağmen Khanna vazgeçmişe benzemiyor. Çünkü Marauder’s Map kodunu hala GitHub’dan indirebilirsiniz.

Etiketler