Geceleri Hayat Kurtaran Bardak Altlığı

Geceleri iyi aydınlatılmamış sokaklarda dolaşmak, bir yerden çıkıp eve dönerken oldukça tehlikeli olabiliyor. Karanlık sokaklarda yürüyenler, arabalar tarafından fark edilmiyor ve bu nedenle de birçok insan ölebiliyor.

Özellikle Güney Afrika’da bu durum sıkça yaşanıyor. İnsanlar gece bardan eve dönmeye çalışırken, kendilerini görmeyen araba sürücüleri nedeniyle hayatını kaybediyor. Hatta bu ölümlerin sayısı gecede 5 kişiyi bulabiliyor.

Bu durumun önüne geçmek için Güney Afrika’nın önde gelen içki üretim ve dağıtım şirketi Edward Snell, Reflector Protector’ı yarattı.

Reflector Protector, üzerinde kedi gözü bulunan bir bardak altlığı. Tek kullanımlık olarak tasarlanan bu reflektörler, gece araçların ışıklarını yansıtıyor ve sürücülere yolda birilerinin olduğunun haberini veriyor. Tıpkı şehirler arası yollarda, yol kenarlarında bulunan kedi gözleri gibi işlev görüyor.

15 cm kare çapındaki bu reflektör, aslında normal bir bardak altlığı. Johannesburg ve Cape Town’da birçok barda kullanılmaya başlanan bu bardak altlıklar, müşterilere içkiler servis edilirken veriliyor. Gece eve dönerken, bardak altlığının arkasını çevirip, üstündeki kedi gözünü çıkartıp kendi üstünüze yapıştırmanız gerekiyor. Bu reflektör sayesinde yayaların gece görülme oranı yüzde 900’e kadar artmış durumda.

Bu bardak altlıklarını kullananlar geceleri evlerine daha güvenli bir şekilde dönebiliyorlar. Bu belki ölümlerin tamamen önüne geçemese de güvenliği ve farkındalığı artırabilecek bir araç.

Umarız bu yaratıcı proje Türkiye’de de birçok kuruma farklı yönlerden ilham verir.

Etiketler