Naspers ve Prosus CEO’su İstifa Etti, Yatırımlardan Sorumlu Baş Yönetici Tu Dümene Geçti

Bob van Dijk, Hollandalı teknoloji yatırımcısı Prosus ve Güney Afrikalı ana şirketi Naspers’ın uzun süredir yürüttüğü CEO’luk görevinden ayrıldı ve Yatırımlardan Sorumlu Baş Yönetici Ervin Tu her iki göreve de geçici olarak atandı.

Ana varlıkları Prosus’un Çinli teknoloji devi Tencent’teki yaklaşık 100 milyar dolar değerindeki %26’lık hissesi olan şirketler, Van Dijk’ın ayrılışı için bir neden belirtmedi. Ancak bu ayrılık Naspers ve Prosus ilişkilerinin yeniden yapılandırıldığı ve Prosus’un artık Naspers’ta hisse sahibi olmadığı bir döneme denk geliyor.

SoftBank’ın Vision Fund’ında eski bir yönetici olan Tu, Prosus’un yemek teslimatı ve ödemelerden çevrimiçi pazar yerlerine ve eğitim yazılımlarına kadar çeşitli tüketici internet işletmelerine yaptığı yatırımları devralıyor. Analistler, Van Dijk’in yerine kalıcı olarak geçmesi en muhtemel adayın o olduğunu söyledi.

Naspers Yönetim Kurulu Başkanı Koos Bekker yatırımcılarla yaptığı görüşmede, şirketlerin “dünyanın en iyi teknoloji şirketlerinden biri” olarak nitelendirdiği Tencent’ten ayrılmak gibi bir planları olmadığının altını çizdi.

Şirketlere yakın bir kaynak, Van Dijk’ın Naspers’ın başında geçirdiği- çoğu CEO’nun FTSE 100 şirketlerinde geçirdiği sürenin neredeyse iki katı olan -yaklaşık on yıllık sürenin ardından şirketten ayrılmasının doğal bir zamanda gerçekleştiğini söyledi.

Van Dijk, Prosus’un 2019’daki halka arzını yönetmiş ve şirketin hisseleri COVID-19 salgını sırasında patlama yapmıştı. Ancak, salgın sonrası dönemde teknoloji değerlemeleriyle birlikte şirketin hisseleri de düştü ve Van Dijk, Prosus ve Naspers’ın Tencent karşısındaki değerindeki düşüşü azaltmak için mücadele etti.

Şirketlerden yapılan açıklamada, 2014’ten beri Naspers’ı ve 2019’dan beri Prosus’u yöneten Van Dijk’ın 30 Eylül 2024’e kadar danışman olarak kalmayı kabul ettiği belirtildi.

Naspers, Prosus’un %43’üne ve %72 oy hakkına sahip.

Etiketler