Endonezya, Google ve Meta’nın Haber Yayıncılarına Ödeme Yapmasını Talep Ediyor

Endonezya, Meta ve Google gibi dijital platformların, içeriklerini dağıtmaları karşılığında haber yayıncılarına ödeme yapmasını zorunlu kılacak yeni bir başkanlık kararnamesi çıkardı. Yeni yasa altı ay sonra yürürlüğe girecek.

Yayıncı Hakları Kararnamesi olarak adlandırılan kararname, dijital platformların sağlıklı bir haber yayıncılık işinin sürdürülmesinden sorumlu olduğunu şart koşuyor. Bunu yapmanın yolları arasında kaliteli gazeteciliği destekleyen bir haber dağıtım algoritması tasarlamanın yanı sıra haber yayıncılarıyla ortaklık yapmak da yer alıyor.

Bu ortaklıklar, ücretli bir lisanslama düzenlemesi, kar paylaşımı, veri paylaşımı veya üzerinde anlaşmaya varılan herhangi bir türden oluşabilir.

Endonezya’nın ulusal basın gününü kutlayan bir etkinlikte Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Yayıncı Hakları Kararnamesinin hükümet tarafından değil bizzat medya şirketlerinin inisiyatifiyle hayat bulduğunu belirtti.

“Kaliteli gazetecilik, olumsuz içerikten uzak gazetecilik, Endonezya’nın kalkınması için eğitim veren gazetecilik istiyoruz.” dedi.

CNBC Endonezya tarafından aktarılan bir açıklamada Google, hem büyük hem de küçük yayıncıların gelişmesine yardımcı olacak bir ekosistemin yanı sıra “çeşitli haber kaynaklarına” erişimin önemini vurguladı.

Yıllar geçtikçe Google ve Facebook haberlerin önemli dağıtım kanalları haline geldi. Ancak bu durum yayıncıların reklam gelirlerinin düşmesine neden oldu.

Endonezya’nın yeni kararnamesi, Avustralya ve Kanada’da hâlihazırda uygulanmakta olan kararnamenin devamı niteliğinde olup, diğer birçok ülkenin de aynı yolu izlemesi muhtemel.

Etiketler