ABD, Suudi Fonunu Altman Destekli Yapay Zeka Çipi Girişiminden Çıkmaya Zorladı

Bloomberg News’in geçtiğimiz Perşembe günü bildirdiğine göre, Biden yönetimi, Suudi Aramco destekli bir risk sermayesi şirketini, OpenAI kurucu ortağı Sam Altman tarafından desteklenen bir Silikon Vadisi yapay zeka çip girişimindeki hisselerini satmaya zorladı.

Beynin çalışma şeklini taklit eden çipler tasarlayan ve yapay zeka (AI) algoritmalarını kullanan şirketlere hizmet etmeyi amaçlayan Altman destekli Rain Neuromorphics, 2022’de 25 milyon dolar topladı.

Bloomberg’in haberine göre, konu hakkında bilgi sahibi kişilerin söylediğine göre, Rain AI için 25 milyon dolarlık yatırımın baş yatırımcısı olan Prosperity7, ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi tarafından yapılan incelemenin ardından girişimdeki hisselerini sattı.

Haberde, ABD’nin ulusal güvenlikle ilgili anlaşmaları denetleyen kurumun, Suudi fonuna geçen yıl içinde bu anlaşmayı sonlandırma talimatı verdiği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS) sürecini denetleyen ABD Hazinesi şunları söyledi: “CFIUS, ABD ulusal güvenliğini korumak için yetkisi dahilinde gerekli tüm önlemleri almaya kararlıdır. Kanun ve uygulamalara uygun olarak, CFIUS incelediği veya incelemediği işlemler hakkında halka açık yorum yapmaz.”

CFIUS, ABD’deki işletmelere ve gayrimenkullere yapılan ve ulusal güvenlik kaygılarını içeren yabancı yatırımları inceleyen kurumlar arası bir komitedir.

ABD, Orta Doğu’da yapay zeka gelişimini yavaşlatabilecek kimi hamlelerde bulundu. Ağustos ayında ABD, gelişmiş Nvidia ve Advanced Micro Devices yapay zeka çiplerinin ihracatına yönelik kısıtlamayı Orta Doğu’daki bazı ülkeleri kapsayacak şekilde genişletti.

Etiketler