İspanyol Şirket PLD Space, Tekrar Kullanılabilir Miura-1 Roketini Başarıyla Fırlattı

İspanyol şirketi PLD Space, güneybatı İspanya’daki bir tesisten Cumartesi günü erken saatlerde tekrar kullanılabilir Miura-1 roketini fırlattı ve bölgenin duraklamış uzay hedefleri için bir umut ışığı olarak Avrupa’nın ilk tamamen özel roket fırlatışını gerçekleştirdi.

Huelva’dan yapılan gece fırlatışı, önceki iki denemenin iptal edilmesinin ardından gerçekleşti. Miura-1 roketi, adını bir dövüş boğası cinsinden alıyor, üç katlı bir binanın yüksekliğinde ve 100 kg taşıma kapasitesine sahip.

Fırlatma, veri toplamak için bir yük taşıdı, ancak bu, yörünge altı (suborbital) test uçuşu sırasında serbest bırakılmak üzere tasarlanmamıştı.

Misyon kontrol videosu, roketin gece gökyüzüne yükselirken mühendislerin alkışladığını ve birbirlerini tebrik ettiğini gösterdi.

PLD Space’in CEO’su Raul Torres, fırlatmanın hemen ardından zaferle şu açıklamada bulundu: “Fazla bağırdıktan sonra sesim gitt.”

Tüm roket sistemlerinin “mükemmel” çalıştığını ekleyerek, şirketin şimdi iş gücünü üçe katlamaya odaklanacağını belirtti. “Bu sadece başlangıç.”

İspanya başbakanı Pedro Sanchez, sosyal medyada şunları paylaştı: “Miura 1’in, %100 İspanyol teknolojisiyle yapılan ilk roketin fırlatışılı başarılı oldu. Bu, İspanya’nın araştırma ve geliştirmesini uzay taşımacılığında ön plana taşıyan bir kilometre taşı.”

Uçuş 306 saniye sürdü. Ancak, space.com’un belirttiğine göre, maksimum yüksekliği olan 46 kilometre, görev planlayıcılarının umduğunun neredeyse yarısı kadardı.

Yapılan açıklamada, kısmen yeniden kullanılabilen fırlatıcının Atlantik Okyanusu’na indiği ve şirketin Cumartesi günü daha sonra onu kurtaracağı belirtildi.

Miura-1 roketini Mayıs ayında fırlatmaya yönelik ilk girişim, yüksek irtifa rüzgarları nedeniyle iptal edildi. Haziran ayındaki ikinci deneme, göbek kablolarının tamamının zamanında ayrılmaması nedeniyle başarısız oldu ve roketten duman ve alevler çıkınca kalkış durduruldu.

Etiketler