Barclays 450 Kişiyi İşten Çıkaracak

İşçi sendikası Unite, Barclays Bank’ın 450 kişiyi işten çıkarma planlarını ‘gereksiz ve gerekçesiz’ olarak nitelendirerek eleştirdi.

Zorunlu işten çıkarmaların olmayacağının garanti edilmesi için bankanın genel müdürü ile görüşecek olan Unite, Barclays’i planlarını iptal etmeye ve yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

Unite ulusal sorumlusu Dominic Hook şunları söyledi: “Barclays gibi kârlı bir finans kuruluşu, hayat pahalılığı krizinin ortasında 450’den fazla personeli nasıl işten çıkarabilir? Barclays hayatta kalma mücadelesi veren bir kuruluş değil, bu banka milyarlarca pound kar ediyor. Eğer bu zorunlu işten çıkarma planları uygulanırsa, yüzlerce aile hem gereksiz hem de gerekçesiz bir yönetim kararı nedeniyle geçim kaynaklarını kaybedecek ve mali zorluklarla karşı karşıya kalacaktır.”

Barclays henüz işten çıkarmaların nerede olacağına ilişkin ayrıntıları açıklamadı, ancak banka bu yıl 156 şubeyi kapatma yönündeki kümülatif taahhütlerle şube ağını zayıflatma konusunda gizli bir yaklaşım benimsedi.

Hook, “İşlerini kaybeden personel yüksek maaşlı zengin şehir bankacıları değil, Barclays bünyesinde mütevazı maaşlar alan kişiler.” diyor. “Covid pandemisi boyunca Barclays müşterilerine en yüksek müşteri hizmetinin sunulmasına yardımcı olmak için uğraşan bu çalışanlar daha iyisini hak ediyor.”

Temmuz 2023’te Barclays 2. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Banka, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24’lük bir artışla 1,3 milyar sterlin net kâr açıkladı.

Etiketler