Çin, ABD ile Yaşanan Teknoloji Geriliminin Ortasında Drone Ekipmanı İhracatını Kısıtladı

Çin geçtiğimiz günlerde, teknolojiye erişim konusunda ABD ile tırmanan gerilimin ortasında “ulusal güvenlik ve çıkarlarını” korumak istediğini söyleyerek bazı drone ve drone ile ilgili ekipmanlara ihracat kontrolleri getirdiğini duyurdu.

Ticaret bakanlığı, bazı drone motorları, lazerler, iletişim ekipmanları ve anti-drone sistemleri de dahil olmak üzere ekipman üzerindeki kısıtlamaların 1 Eylül’de yürürlüğe gireceğini söyledi.

Bir bakanlık sözcüsü yaptığı açıklamada, kontrollerin bazı tüketici dronelarını da etkilediğini ve hiçbir sivil droneun askeri amaçlarla ihraç edilemeyeceğini söyledi.

Kimliği açıklanmayan sözcü, “Çin’in bu kez drone kontrolünün kapsamını mütevazı bir şekilde genişletmesi, sorumlu bir büyük ülke olarak duruşumuzu göstermek, küresel güvenlik girişimlerini uygulamak ve dünya barışını korumak için önemli bir önlemdir.” dedi.

Sözcü, yetkililerin ilgili ülke ve bölgeleri bilgilendirdiğini söyledi.

Çin’in büyük bir drone üretim endüstrisi var ve ABD de dahil olmak üzere çeşitli pazarlara ihracat yapıyor.

Savunma Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Kongre 2019 yılında Pentagon’un Çin’de üretilen drone ve bileşenleri satın almasını ya da kullanmasını yasakladı.

ABD’li milletvekilleri, ABD’de satılan drone’ların %50’sinden fazlasının Çin merkezli DJI şirketi tarafından üretildiğini ve kamu güvenliği kurumları tarafından kullanılan en popüler drone olduğunu söyledi.

DJI yaptığı açıklamada, Çin’in ihracat kontrol düzenleyici gereklilikleri de dahil olmak üzere faaliyet gösterdiği ülke veya bölgelerin yasa ve yönetmeliklerine her zaman sıkı bir şekilde uyduğunu ve bunları uyguladığını söyledi.

Drone üreticisi, “Hiçbir zaman askeri kullanım için ürün ve ekipman tasarlamadık ve üretmedik, ürünlerimizi hiçbir ülkede askeri çatışmalarda veya savaşlarda kullanılmak üzere pazarlamadık veya satmadık.” diye ekledi.

Mart 2022’de bir Alman perakendeci DJI’ı Ukrayna’nın askeri pozisyonlarına ilişkin verileri Rusya’ya sızdırmakla suçlamış, şirket ise bunu “tamamen yanlış” olarak reddetmişti.

Çin Ticaret Bakanlığı bu yılın Nisan ayında yaptığı açıklamada, ABD ve Batı medyasının Ukrayna’daki savaş alanına drone ihraç ettiğine dair “asılsız suçlamalar” yaydığını belirterek, haberlerin Çinli firmaları “karalama” girişimi olduğunu ve dronelar üzerindeki ihracat kontrollerini güçlendirmeye devam edeceğini söyledi.

İnsansız hava aracı ihracatına getirilen kısıtlamalar, ABD’nin Çin’in çip üretim ekipmanı gibi kilit teknolojilere erişimini kısıtlamaya yönelik hamlelerinin ardından Çin’in geçtiğimiz ay çip üretiminde yaygın olarak kullanılan bazı metallere yönelik ihracat kontrollerini açıklamasının ardından geldi.

Etiketler