OpenAI CEO’su Sam Altman Worldcoin Kripto Projesini Geçtiğimiz Hafta Lanse Etti

OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından kurulan bir kripto para projesi olan Worldcoin geçtiğimiz hafta Pazartesi günü piyasaya sürüldü.

World ID, gerçek insanları yapay zeka botlarından ayıran benzersiz bir kimlik olarak tanımlanıyor. Bu özel dijital pasaport, sahibinin bir gerçek insan olduğunu kesin olarak kanıtlamak için geliştirildi. World ID alabilmek için müşteriler, Worldcoin’in gümüş topu “orb” ile yüz yüze bir iris taraması yaparak kaydoluyorlar. Bu top, bir bowling topu büyüklüğünde ve son derece hassas bir iris tarama işlemi gerçekleştirerek kişinin gerçekliğini doğruluyor ve World ID oluşturuyor.

San Francisco ve Berlin merkezli Tools for Humanity’nin öncülüğünde başlatılan Worldcoin, beta döneminden bu yana 2 milyon kullanıcıyı etkilemeyi başardı ve pazartesi günkü lansmanlar birlikte şimdi de 20 ülkede 35 farklı şehire genişliyor. Bazı ülkelerde teşvik olarak kaydolan kullanıcılara Worldcoin’in kripto para birimi tokeni olan WLD dağıtılıyor. 

Kurucu ortak Alex Blania Reuters’e verdiği demeçte, kripto zincirlerinin, World ID’leri gizliliği koruyacak ve tek bir oluşum tarafından kontrol edilemeyecek veya kapatılamayacak şekilde saklayabileceğini söyledi.

Proje, yapay zekâ tabanlı chatbotlar gibi gelişen teknolojilerin yaygınlaştığı bir dönemde yaşadığımız gerçeğini odağına alıyor. World ID’ler, internet ortamında gerçek insanları yapay zeka botlarından ayırt etmek için büyük önem taşıyor.

Altman Reuters’e verdiği demeçte Worldcoin’in, ekonominin üretken yapay zeka tarafından nasıl yeniden şekillendirileceğini ele almaya da yardımcı olabileceğini söyledi.

“İnsanlar yapay zeka tarafından güçlendirilecek ve bunun da büyük ekonomik etkileri olacak.” ifadesinde bulundu. 

Altman’ın sevdiği örneklerden biri ise evrensel temel gelir (universal basic income), genellikle hükümetler tarafından yürütülen ve her bireyin ödeme alma hakkına sahip olduğu bir sosyal yardım programı. Yapay zeka “insanların şu anda yaptığı işlerin giderek daha fazlasını yapacağından” Altman, UBI’nin gelir eşitsizliğiyle mücadeleye yardımcı olabileceğine inanıyor. Yalnızca gerçek insanlar World ID’lere sahip olabileceğinden, UBI uygulanırken dolandırıcılığı azaltmak için kullanılabilir.

Altman, UBI’li bir dünyanın “çok uzak bir gelecekte” olacağını düşündüğünü ve hangi varlığın para dağıtabileceği konusunda net bir fikri olmadığını, ancak Worldcoin’in bunun gerçeğe dönüşmesi için zemin hazırladığını söyledi.

“Ne yapacağımızı bulabilmemiz için bir şeyler denemeye başlamamız gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Etiketler