Evrensel Temel Gelir: Tam Özet

Eğer, yapay zeka hakkındaki yakın zamandaki gelişmelere dikkat ediyorsanız, bazı çok zeki insanların, ABD’deki işlerin %40’ının, önümüzdeki 25 yılda otomasyon tarafından yutulabileceğini varsaydığını biliyorsunuzdur. Üzücü gerçek şu ki, bunun olacağı kesin – bu makineler, işimizi bizden daha iyi yapmak için gelecek. Bu nedenle, bütün dikkatimizi, işleri kapılacak olanların mali ve mesleki menfaatlerini korumaya odaklamalıyız.

Çözüm; Bill Gates, Elon Musk, Mark Zuckerberg ve Richard Branson gibilerinin desteğini alan evrensel temel gelir (universal basic income). Mesleki statüye hatta iş arıyor olma niyetine bile bakılmadan verilen bir aylık kazanç olan konsept, halen tartışmaya açık. Bırakın bilyonerler ve teknoloji canavarları, zaten cimrice dağıttıkları en az altı basamaklı maaşlarına birkaç rakam daha iliştirsinler. Ancak bu kadar çabuk karara varmayın, evrensel temel gelirin olumlu etkileri çok ve otomasyon profesyonel alanın çehresini değiştirdiğinde, yurt içi iş gücümüzü kurtaracak şey olabilir.

Evrensel temel gelir, koşulsuz gelirin iş güvenliğini artıracağı, işe dayalı stres sorunlarını hafifleteceği ve büyük risk olmadan ticari olanakları keşfetme özgürlüğü yaratacağına dair temel bir inançla işliyor. Alıcıların aktif olarak iş aramasına gerek yok ve ilerlemeleriyle ilgili herhangi bir rapor verme yükümlülükleri de yok – para onların, hiçbir soru sorulmayacak.

Açıkçası, bu tartışmalı bir konu; evrensel temel gelirin yürürlüğe koyulması, ekonomiye ve sosyal politikalara her açıdan etki edecek ve zar zor ayakta duran herhangi bir altyapının, bu tür masrafları üstlenebileceğini düşünmek aptalca olur. Öte yandan, bunun ne kadar akla yatkın bir politika olduğuna dikkat edin; mücadele yalnızca uygulamada, vatandaşları için başka öncelikleri olan ulus devletler arasında olacak.

Biliyorum, biliyorum, kulağa toplantılarda heyecanlı, ama uygulamada tam bir felaket olan solcu bir ideoloji gibi geliyor. Ancak, ben buna katılmıyorum. Bence, evrensel temel gelirin, işsizlik ve sosyal güvenlik gibi refah programlarında görülen ölçüsüz uygulamaları ve bürokrasiyi kaldırmak için büyük bir potansiyeli var.

Şöyle düşünün: eğer size ücretsiz üniversite eğitimi, sağlık hizmeti veya koşulsuz bir temel gelir arasında seçim şansı verseydim, hangisini seçerdiniz? Üçünden ikisini elemek üzücü, ancak bence evrensel temel gelirin faydalarına ışık tutmak için önemli. Vatandaşlara küçük bir güvence ağı sağlamak bile, girişimcilikte, profesyonel riskte ve kişisel işlerde bir patlama yaratabilir ve en önemlisi insanlar ceplerinde her ay fazladan para olduğunu bilerek hareket ederler.

Uygulanması korkunç zorlu bir görev olduğunu kabul etmeliyim ve bunu geçiştirdim. Ancak çoğu insanın unuttuğu şey, yapay zekanın ortaya çıkmasıyla her şeyin ucuzladığı. Makineler, işlerimizi daha kısa zamanda, öğle yemeği arasına veya sekiz saatlik dinlenme süresine ihtiyaç duymadan yapabilecekler. Bu, şirketlerin giderlerini azaltacak, kazançlarını yükseltecek, ve sosyal bilinci yüksek şirketler için evrensel temel gelirin yürürlüğe konmasını kolaylaştıracak.

Evrensel temel gelir, inanılmaz bir potansiyele sahip ve eğer, en başarılı bireylerin, yemek yiyecek kadar para kazanma kısıtlaması olmadan, gelişen işleri üzerine kafa yormak için zamana ve güvenliğe sahip olduğunu düşünürsek, bunun her vatandaşın hakkı olmadığını nasıl söyleyebiliriz ki?

Bu yazı, Nikhil Reddy tarafından yazılmış ve Huffington Post’ta yayınlanmıştır. DigitalTalks ekibi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Etiketler