Meta, ‘İnsan Benzeri’ Yapay Zeka Görüntü Oluşturma Modelini Yayınladı

Meta Platforms geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada araştırmacılara, bitmemiş görüntüleri mevcut modellerden daha doğru bir şekilde analiz edip tamamlayabileceğini söylediği yeni bir “insan benzeri” yapay zeka modelinin bileşenlerine erişim sağlayacağını söyledi.

Şirket, I-JEPA adlı modelin, diğer üretken yapay zeka modelleri gibi yalnızca yakındaki piksellere bakmak yerine, görüntülerin eksik parçalarını doldurmak için dünya hakkındaki arka plan bilgisini kullandığını söyledi.

Bu yaklaşımın, Meta’nın üst düzey yapay zeka bilimcisi Yann LeCun tarafından savunulan insan benzeri muhakeme türünü içerdiği ve teknolojinin, fazladan parmaklı eller gibi yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerde yaygın olan hatalardan kaçınmasına yardımcı olduğu belirtildi.

Facebook ve Instagram’ın sahibi olan Meta, şirket içi araştırma laboratuarı aracılığıyla açık kaynaklı yapay zeka araştırmalarının üretken bir yayıncısı. İcra Kurulu Başkanı (CEO) Mark Zuckerberg, Meta’nın araştırmacıları tarafından geliştirilen modellerin paylaşılmasının inovasyonu teşvik ederek, güvenlik açıklarını tespit ederek ve maliyetleri düşürerek şirkete yardımcı olabileceğini söyledi.

Nisan ayında yatırımcılara verdiği demeçte “Sektörün bizim kullandığımız temel araçları standartlaştırması bizim için çok daha iyi olur ve böylece başkalarının yaptığı iyileştirmelerden faydalanabiliriz.” dedi.

Şirketin yöneticileri, sektördeki diğer şirketlerin teknolojinin potansiyel tehlikelerine ilişkin uyarılarını reddetti ve geçen ay OpenAI, DeepMind, Microsoft ve Google’ın üst düzey yöneticileri tarafından desteklenen ve risklerini salgın hastalıklar ve savaşlarla eşitleyen bir bildiriyi imzalamayı reddetti.

“Yapay zekanın vaftiz babalarından” biri olarak kabul edilen LeCun, “yapay zeka felaketçiliğine (doomerism)” karşı çıktı ve yapay zeka sistemlerine güvenlik kontrolleri eklenmesini savundu.

Meta ayrıca tüketici ürünlerine, her ikisi de metin istemlerine dayalı olarak görüntü arka planları oluşturabilen reklam araçları ve kullanıcı fotoğraflarını değiştirebilen bir Instagram ürünü gibi üretken AI özelliklerini dahil etmeye başlıyor.

Etiketler