Apple, Teknoloji Hisselerindeki Artışın Ortasında 3 Trilyon Dolarlık İlk Şirket Olarak Tarihe Geçti

Apple Inc, yeni pazarlara açılma umutları ve ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına daha ılımlı yaklaşacağı beklentisiyle dünyada piyasa değeri 3 trilyon dolara ulaşan ilk şirket oldu.

iPhone üreticisinin yükselişi, yatırımcıların yapay zekanın potansiyeline olan ilgisinin damgasını vurduğu bir ayda en dikkat çekici yükselişler arasında yer alırken, hisse alıcıları da özellikle güçlü bilançolara ve nakit akışına sahip şirketleri tercih etti.

Apple’ın Mayıs ayında gelir ve kârının analistlerin beklentilerini aştığını gösteren son çeyrek raporu ve hisse geri alımları konusundaki sicili, küresel ekonomik belirsizlik sırasında güvenli bir yatırım olarak itibarını pekiştirdi.

Benzer bir şekilde, elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc Haziran ayında piyasa değerinde %28’lik bir artışa tanık oldu.

Tesla’nın yükselişi, Tesla’nın şarj cihazlarını endüstri standardı haline getirebilecek olan Tesla’nın şarj ağına erişim elde etmek için rakipleri Ford Motor Co. ve General Motors Co. ile yaptığı anlaşmalardan kaynaklandı.

Başka bir yerde Nvidia Corp, yatırımcıların yapay zeka alanındaki patlamadan önemli bir yararlanıcı olma potansiyeline bahis oynamasıyla piyasa değeri %11,8 artarak geçen ay 1 trilyon dolarlık değerleme kulübüne katıldı.

Şirketin hisseleri, Mayıs ayında Wall Street tahmininin %50’den fazla üzerinde bir gelir tahmininin ardından yükseldi.

Apple ve Microsoft Corp, Haziran ayı sonunda piyasa değerine göre en büyük 20 küresel şirket listesinde başı çekti.

Buna karşılık Alphabet Inc’in piyasa değeri, ChatGPT’nin arkasındaki yapay zekanın entegrasyonundan sonra önemi artan Microsoft’un Bing’inin artan rekabet baskısı nedeniyle geçen ay %2,3 düşerek 1,53 trilyon dolara geriledi.

Etiketler