OpenAI, Japonya Kişisel Bilgileri Koruma Komisyonundan Uyarı Aldı

Japonya Kişisel Bilgileri Koruma Komisyonu, OpenAI’ye bireylerin izni olmadan hassas verilerin toplanması konusunda bir uyarı gönderdi. 

Komisyon yaptığı açıklamada, ChatGPT’nin arkasındaki Microsoft destekli girişime, makine öğrenimi için topladığı hassas verileri en aza indirmesi gerektiğini söyledi ve bu konudaki endişelerinin artması halinde daha fazla önlem alabileceğini de ekledi.

Bu haber, “Hiroşima Yapay Zeka Süreci” adı verilen hükümetler arası bir forumun oluşturulduğu Japonya’daki son G7 toplantısının ardından geldi.

Birçok küresel düzenleyici şu anda üretken yapay zeka konusundaki endişelerini dile getiriyor. AB Parlamentosu, Yapay Zeka Yasasında, ChatGPT gibi üretken yapay zekayı yüksek riskli olarak sınıflandırmak ve bu teknolojinin üreticilerinden daha fazla şeffaflık talep etmek de dahil olmak üzere daha katı kuralları tercih etti. ABD’de Başkan Biden, yapay zekanın hızlı benimsenmesi konusundaki endişelerini dile getirdi.

OpenAI CEO’su Sam Altman, Nisan ayında Başbakan Fumio Kishida ile bir araya gelerek, Kishida’nın yapay zekanın düzenlenmesine ilişkin tartışmayı yönettiği G7 liderleri zirvesi öncesinde Japonya’daki hizmetleri genişletme planını duyurdu.

Etiketler