HSBC, Kuantum Bilişim Araştırmaları İçin Quantinuum ile İş Birliği Yapıyor

HSBC, teknoloji firması Quantinuum ile bankacılıkta kuantum bilişimin kullanımını inceleyen bir dizi keşif projesi üzerinde çalışıyor.

HSBC geçtiğimiz yıl kuantum bilişim alanındaki çabalarını hızlandırarak, teknolojiyi araştırmak için IBM ile çok yıllı bir anlaşma yaptı ve inovasyon ekibi içinde özel bir yetenek oluşturmak için aktif olarak araştırmacı bilim insanlarını işe aldı.

Şimdi de kendini dünyanın en büyük kuantum bilişim şirketi olarak tanımlayan Quantinuum ile birlikte ilk etapta siber güvenliğe odaklanacak uzun vadeli bir ortaklığa girişiyor.

Kuantum bilişimin finansal hizmetler endüstrisi için bir dizi olasılık yaratması beklenirken, dolandırıcılar için de yeni koşullar sunması muhtemel. Geçtiğimiz yıl DTCC, kuantum bilişimin “en yüksek düzeyde korunan bilgisayar sistemlerini bile hacklenmeye karşı savunmasız hale getirerek finans şirketleri için önemli yeni riskler yaratabileceği” uyarısında bulunan teknik bir doküman yayınladı.

Ortaklar, bunları kuantum sonrası kriptografik algoritmalarla benzersiz bir şekilde birleştirmek de dahil olmak üzere, kuantum bilişimle güçlendirilmiş kriptografik anahtarların kullanımını araştıracak.

Çalışma, işlemleri ve tanımlama süreçlerini korumak için kullanılan kriptografik anahtarları güçlendirmek için bir kuantum bilgisayarın işlemlerini kullanan bir platform olan Quantinuum’un Quantum Origin’ini içerecek.

Quantum Origin’in mevcut “klasik” siber güvenlik altyapısına yerleştirildiği ve “HSBC’nin en değerli verilerini korumak için ekstra bir güvenlik katmanı sunabilecek, kanıtlanabilir şekilde öngörülemeyen kriptografik anahtarlar üretmek için bir kuantum bilgisayarı kullanan piyasadaki ilk ticari ürün” olduğu belirtiliyor.

Şirketler ayrıca kuantum makine öğrenimi ve kuantum doğal dil işlemenin HSBC’nin işleri için, özellikle de dolandırıcılık tespiti için potansiyel faydalarını araştıracak.

HSBC kuantum teknolojileri küresel başkanı Philip Intallura şunları söyledi: “İş birliğimiz bize en son kuantum donanımına erişmek ve kullanım alanlarımızı gerçekten dönüşüm yaratan bir düzeye taşımak için büyük bir fırsat sunuyor. Ortak çalışmalarımızın sonuçlarını görmek ve bankaya uzun vadeli değer katmak için sabırsızlanıyoruz.”

Etiketler