İklim Bilincine Sahip Bir Neobank: Green-Got

Bir Fransız neobank, mevduat sahiplerinin paralarının hiçbirinin çevre için zararlı veya sürdürülebilir olmayan endüstrilere yatırılmayacağını garanti eden hesaplar sunuyor.

Pek çok sıradan insan sürdürülebilir projelere yatırım yapmak istiyor ancak bunu yapacak sermaye ya da bilgiye sahip değil. Şimdi Fransız startup Green-Got bu insanlara geleneksel banka hesaplarındaki parayı iklimin iyileştirilmesi için kullanma şansı veriyor.

Green-Got, hesapta bulunan herhangi bir paranın çevreyi kirleten endüstrileri finanse etmek için kullanılmadığını garanti eden bir neobank. Kullanıcılar Green-Got’un mobil uygulamasını kullanarak dakikalar içinde hesaplarını oluşturuyor ve Apple Pay ve Google Pay ile uyumlu bir banka kartı alıyorlar.

İşin ilginç yanı, Green-Got teknik olarak bir banka değil, bir banka ile ortaklık kuran bir ödeme kuruluşu olduğu için, hesap sahiplerinin parası, bırakın çevreyi kirleten şirketleri, aslında hiçbir şeye yatırılmıyor. Green-Got gelirini hesap sahipleri tarafından ödenen abonelik ücretlerinden elde ediyor – şu anda aylık 6 euro olarak fiyatlandırılıyor.

Bu arada, diğer fintech girişimleri gibi Green-Got da müşterileri bir kart işlemi gerçekleştirdiğinde bir işletmenin ödediği takas ücretlerinden (interchange fees) pay alıyor. Ancak Green-Got bu ücretlerden kâr elde etmek yerine müşterileriyle ortaklaşa seçtiği kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bağışlıyor. Bu şekilde, Green-Got hesap sahipleri her ödeme ile pozitif değişime katkıda bulunuyor.

Green-Got kısa süre önce eko-yatırım fonu Pale Blue Dot liderliğindeki bir finansman turunda Green-Got’un perakende müşterilerinin yaklaşık 2 milyon Euro’luk katkısıyla 5 milyon Euro topladı. Girişim, Crowdcube’de bir kitlesel fonlama kampanyası aracılığıyla ilk yatırım turunu gerçekleştirdi.

Etiketler