ABD’li En Üst Düzey İstihbarat Yetkilisi, Tayvan’da Çip Üretimini Durduran Çin İşgalinin Küresel Ekonomiye ‘Muazzam’ Bir Darbe Olacağını Söyledi

ABD’nin en üst düzey istihbarat yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin’in Tayvan’ı işgal etmesinin dünyanın en büyük gelişmiş yarı iletken çip üreticisinin üretimini durdurabileceğini ve ilk birkaç yıl içinde küresel ekonomiye yılda 1 trilyon dolara kadar zarar verebileceğini söyledi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi önünde verdiği ifade sırasında “genel tahmin” olarak adlandırdığı bir sunum yaptı.

Haines, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Ltd (TSMC) tarafından üretilen gelişmiş yarı iletken çiplerin “dünya çapında neredeyse her kategorideki elektronik cihazın” yüzde 90’ında kullanıldığını belirtti.

Eğer bir Çin istilası TSMC’nin bu çipleri üretmesini durdurursa, “bunun ilk birkaç yıl için yıllık bazda 600 milyar ila 1 trilyon dolar arasında olduğunu düşündüğüm muazzam bir küresel mali zararı olacaktır.” ifadesinde bulundu.

Haines sözlerini şöyle sürdürdü: “Tayvan’ın işgal edilmesi ve (TSMC’nin üretiminin) engellenmesi durumunda bunun GSYH’miz üzerinde de bir etkisi olacaktır. “Eğer çip üretimini durdururlarsa bunun Çin ekonomisi üzerinde de bir etkisi olacaktır.”

Etiketler