Jack Ma’nın Yeni Bir İşi Var: Japonya’da Misafir Öğretim Görevlisi

Çinli milyarder, web sitesinde Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre Tokyo Üniversitesi’ne bağlı Tokyo Koleji’ne katıldı.

Tokyo Koleji, akademik mükemmelliği ve araştırma ortamlarının uluslararasılaşmasını destekleyen üniversite çapında bir organizasyon olan Tokyo Üniversitesi İleri Araştırmalar Enstitülerinin bir parçası.

Ma, araştırmacılarla birlikte çalışacak, üniversiteye danışmanlık yapacak ve seminerlere katılacak. Okul ayrıca, “özellikle sürdürülebilir tarım ve gıda üretimi alanında” üniversite personeli ile araştırma yapacağını söyledi.

Tahminen 33 milyar dolarlık bir servete sahip olan Alibaba’nın kurucu ortağı, Çin hükümetinin iki yılı aşkın bir süre önce teknoloji sektörüne karşı şiddetli bir baskı başlatmasından bu yana büyük ölçüde dikkat çekmedi, sessiz kaldı.

Ekim 2020’de, bir zamanlar yüksek profilli girişimci, Çin’in bankalarını ve mali düzenleyicisini küçük işletmeler için fazla katı ve dostça davranmamakla eleştirdi.

Birkaç gün sonra yetkililer, yine Ma tarafından kurulan Alibaba’nın finansal iştiraki Ant Group’un planladığı 37 milyar dolarlık halka arzını son dakikada rafa kaldırdı.

Son aylarda Pekin, internet endüstrisine yönelik sert yaklaşımını sona erebileceğinin sinyalini verdi. Yeni atanan Başbakan Li Qiang, göreve geldiğinden beri birçok kişinin Çin’in ekonomik toparlanmasını destekleme girişimi olarak gördüğü özel sektöre karşı daha yumuşak bir tavır benimsedi.

Ma, Mart ayında, memleketi Hangzhou’da Çinli teknoloji devi tarafından finanse edilen bir okulu ziyaret etti ve burada öğrenciler ve öğretmenlerle buluştuğu görüldü. Ma’nın hayır kurumu Jack Ma Vakfı, CNN’e “Ma’nın Çin’de ve denizaşırı ülkelere çok sık seyahat ettiğini” belirtti.

Yeni akademik pozisyonundan önce, iş adamının, arkadaşı ve Alibaba yatırımcısı SoftBank CEO’su Masayoshi Son’un memleketi olan Japonya’da ve Hong Kong’ta zaman geçirdiği bildirildi.

Ma, hissedarlık yapısındaki değişikliğin bir parçası olarak Ocak ayında Ant Group’un kontrolünden feragat etmişti. O zamandan beri, Alibaba da altı birime bölünerek yeniden yapılandırıldı.

Etiketler