Mercedes-Benz CEO’su Çin ile Bağları Koparmanın ‘Düşünülemez’ Olduğunu Söyledi

Lüks otomobil üreticisi Mercedes-Benz’in CEO’su tabloid gazete Bild am Sonntag’a verdiği demeçte, Çin ile ekonomik bağları kesmenin gerçekçi olmadığını ve bunu yapmaya çalışmanın Almanya’nın endüstrisinin büyük çoğunluğunu riske atacağını söyledi.

Avrupa, pandemi ve Ukrayna krizinin yol açtığı sorunların baskın tedarikçilere bel bağlamanın tehlikelerini ve tedarik zincirlerinin kırılganlığını ortaya koyması nedeniyle Çin’e olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor.

Ancak Ola Kaellenius, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’den ayrılmanın “Alman sanayisinin neredeyse tamamı için düşünülemez” olduğunu söyledi.

Kaellenius, “Küresel ekonominin başlıca oyuncuları olan Avrupa, ABD ve Çin o kadar iç içe geçmiş durumda ki Çin’den ayrılmak hiçbir anlam ifade etmiyor.” ifadesinde bulundu.

Alman otomobil üreticileri dünyanın en büyük pazarı olan Çin otomobil pazarına bağımlı ve Mercedes-Benz, Çin’in Beijing Automotive Group Co Ltd ve Geely Yönetim Kurulu Başkanı Li Shufu’yu en büyük iki hissedarı olarak sayıyor.

Çin, 2022 yılında Mercedes-Benz’in gelirlerinin %18’ini ve otomobil satışlarının %37’sini oluşturdu ve Kaellenius bu oranın daha da artacağını öngörüyor.

“Çin’deki satış rakamlarımız artıyor ve bu yıl da büyüme kaydedeceğimize dair oldukça iyimserim. Korona yıllarında özellikle varlıklı Çinliler olağanüstü birikimler yaptı.” açıklamasını yapan Kaellenius. “Bu satın alma gücü bize fayda sağlayacaktır.” diye ekledi.

Etiketler