Alphabet Hisseleri Samsung’un Bing İçin Google Arama’yı Bırakabileceği Haberiyle Düştü

Alphabet Inc hisseleri, Güney Koreli Samsung Electronics’in cihazlarında varsayılan arama motoru olarak Google’ı Microsoft’a ait Bing ile değiştirmeyi düşündüğü haberinin ardından pazartesi günü %4’e varan bir düşüş yaşadı.

Hafta sonu New York Times tarafından yayınlanan rapor, Google’ın Bing karşısında giderek artan zorluklarla karşılaştığının altını çiziyor. Bing, ChatGPT’nin arkasındaki yapay zekâ teknolojisinin entegrasyonundan sonra son zamanlarda öne çıkan küçük bir oyuncu.

Şirket içi mesajlara dayandırılan haberde, Google’ın bu tehdide tepkisinin “panik” olduğu, zira şirketin Samsung sözleşmesinden yıllık tahmini 3 milyar dolar gelir elde ettiği belirtildi.

Rapora göre 20 milyar dolar da bu yıl yenilenecek olan benzer bir Apple sözleşmesine bağlı.

Reuters’e verdiği yanıtta Google, Samsung ile olan ilişkisi hakkında yorum yapmadan Arama‘ya yapay zeka destekli yeni özellikler getirmek için çalıştığını söyledi. Samsung yorum talebine yanıt vermedi.

Google on yıllardır arama pazarına %80’in üzerinde bir payla hükmediyor, ancak Wall Street şirketin hızla ilerleyen yapay zeka yarışında Microsoft’un gerisinde kalmasından korkuyor.

Ana firma Alphabet, yeni chatbotu Bard’ın bir tanıtım videosunda yanlış bilgiler paylaşması ve bir şirket etkinliğinin yeterince göz kamaştırmaması üzerine 8 Şubat’ta 100 milyar dolar değer kaybetti.

Pazartesi günü hisse senedi 104,90 dolara geriledi ve Alphabet’in piyasa değerinden yaklaşık 50 milyar dolar silindi. Microsoft ise %1’lik bir artışla genel piyasadan daha iyi bir performans sergiledi.

Atlantic Equities analisti James Cordwell, “Yatırımcılar Google’ın arama alanında tembel bir tekel haline geldiğinden endişe ediyor ve son birkaç aydaki gelişmeler bu konuda bir uyandırma çağrısı görevi gördü.” dedi.

Cordwell, Google Arama’yı yapay zeka destekli Bing’den daha rekabetçi hale getirmeye bağlı potansiyel maliyetlerin de endişe kaynağı olabileceğini sözlerine ekledi.

Alphabet hisseleri Pazartesi günü %2,7 düşüşle 105,9 dolardan kapandı.

Etiketler