Meta ABD’de Facebook ve Instagram İçin Abonelik Hizmetini Başlattı

Meta Platforms Inc geçtiğimiz günlerde, Facebook ve Instagram kullanıcılarının Elon Musk’ın sahibi olduğu Twitter ile aynı şekilde doğrulama için ödeme yapmalarına olanak tanıyan abonelik hizmetini ABD’de başlattı.

Meta’dan yapılan açıklamada, Meta Verified hizmetinin, kullanıcılara hesaplarını bir devlet kimliği kullanarak doğruladıktan sonra mavi bir rozet vereceği ve web’de aylık 11.99 dolar veya Apple’ın iOS sistemi ve Google’ın sahibi olduğu Android’de aylık 14.99 dolara mal olacağı belirtildi.

Meta’nın Şubat ayında test ettiğini söylediği hizmet, Snap Inc’in sahibi olduğu Snapchat’in yanı sıra mesajlaşma uygulaması Telegram’ın izinden gidiyor ve bir sosyal medya şirketinin gelirini reklamdan uzaklaştırmak için gösterdiği en son çabaya işaret ediyor.

Geçen yıl Musk tarafından 44 milyar dolara satın alındıktan sonra Twitter, insanların daha önce politikacıların, gazetecilerin ve diğer kamuya mal olmuş kişilerin doğrulanmış hesaplarıyla sınırlı olan mavi onay işareti için ödeme yapmalarını sağlayan Blue abonelik hizmetini kullanıma sunmuştu.

Twitter Blue’nun Kasım ayındaki ilk lansmanı, platformda ünlüleri ve markaları taklit eden kullanıcıların artmasına yol açmış, bu da şirketin hizmeti durdurmasına ve bireyler, şirketler ve hükümetler için farklı renkli onay işaretleri ile yeniden sunmasına neden olmuştu.

Etiketler