HSBC, Silicon Valley Bank UK’yi Satın Alıyor

HSBC, Silicon Valley Bank’ın İngiltere kolunu satın almak için devreye girdi.

Finansal hizmetler şirketi, bankayı sadece 1 sterlinlik sembolik bir bedel karşılığında satın alıyor. 

Kaliforniya merkezli SVB’nin, 21 milyar dolarlık tahvil pozisyonunu yaklaşık 1,8 milyar dolar zararla kapatması ve 2 milyar doların üzerinde sermaye artırımına gideceğini duyurması sonrası hisse fiyatı yüzde 60’ın üzerinde düşmüştü.

Bu aynı zamanda, 2008 küresel finansal krizinden bu yana ABD’de kayıtlara geçen en büyük banka iflaslarından biriydi.

10 Mart 2023 itibariyle SVB UK’nin yaklaşık 5.5 milyar sterlin kredisi ve yaklaşık 6.7 milyar sterlin mevduatı bulunduğu bildirildi. SVB UK, 31 Aralık 2022’de sona eren mali yılda 88 milyon sterlin vergi öncesi kar elde etmişti. Bankanın maddi öz sermayesinin yaklaşık 1,4 milyar sterlin olması bekleniyor.

HSBC Grup CEO’su Noel Quinn şunları söyledi: “Bu satın alma İngiltere’deki işimiz için mükemmel bir stratejik anlam ifade ediyor. Ticari bankacılık franchise’ımızı güçlendiriyor ve İngiltere’de ve uluslararası alanda teknoloji ve yaşam bilimleri sektörleri de dahil olmak üzere yenilikçi ve hızlı büyüyen firmalara hizmet verme yeteneğimizi geliştiriyor.”

SVB için kendi teklifini masaya koyan İngiltere’nin en büyük bankası The Bank of London ise anlaşmaya daha az memnun. CEO Anthony Watson: “Birçokları için bu, rekabeti ve yeniliği desteklemek için kaçırılmış bir fırsat. Uzun yıllar boyunca Birleşik Krallık girişimcilerine kötü hizmet vermiş olan köklü bankaların bir kez daha halihazırdaki baskın ve ayrıcalıklı konumlarından faydalanmaları doğru değil.” yorumunda bulundu.

SVB’nin bu çöküşünün diğer şirketlere de bulaşma ihtimali korku yaratıyor. Finans analistlerinin yeni kurulan şirketlerin önümüzdeki günlerde faturalarını ödeyemeyeceklerine, girişim yatırımcılarının artık fon bulmakta zorlanabileceklerine ve zaten darboğazda olan sektörün uzun bir bozgunla karşı karşıya kalabileceğine dair endişeleri var.

Insider Intelligence’ın baş bankacılık analisti Tiffani Monetez de aynı endişeyi taşıyor:” SVB’nin çöküşü ek finansmanı daha da kıt hale getirecek: Risk sermayedarları startup’ların nakit sıkıntısının farkına varacak ve bankalar kredi maliyetlerini artıracak. Kredi ya da yatırım yoluyla nakit girişi olmazsa, zaten yaşam destek ünitesine bağlı olan girişimlerin daha fazla başarısız olmasını ve satın alınmasını bekliyoruz.”

Etiketler