SoftBank ve Ant, Paytm Hisselerini Açık Pazar Yoluyla Satmaya Çalışıyor 

Economic Times’ın Pazartesi günkü haberine göre Çinli Ant Group ve Japon SoftBank Group Corp, Hintli dijital ödeme firması Paytm’deki hisselerini açık pazarda satmaya çalışıyor.

ET’nin konuyu bilen kişilere dayandırdığı haberine göre, şirketler daha önce Bharti Airtel’in kurucu başkanı Sunil Mittal’a Paytm’in ana şirketi One 97 Communications’daki hisselerini satmak için başvurmuş ancak bu görüşmelerde fazla ilerleme kaydedilememişti.

SoftBank, Ant Group, Paytm ve Bharti Airtel Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Ancak Economic Times’ın haberine göre, blok bir anlaşma yoluyla açık piyasada finansal yatırımcılara ikincil bir satış hala olasılık dahilinde yer alıyor.

Borsa verilerine göre Ant, Paytm’de yaklaşık %25 hisseye sahipken SoftBank yaklaşık %13’lük bir hisseye sahip.

Paytm, 2021’in sonlarındaki sıkıntılı halka arzdan bu yana kârlı hale gelme baskısını taşıyor.

Zarar eden teknoloji firmalarının yüksek değerlemeleri finansal piyasalardaki dalgalanmanın ortasında incelemeye alınırken, hisseleri halka arz fiyatı olan 2.150 rupinin yaklaşık %70 altına düştü.

Çinli Alibaba Group bu ayın başlarında Paytm’deki kalan hissesini yaklaşık 13,78 milyar rupi (166,2 milyon dolar) karşılığında satarak şirketten çıktı. SoftBank da daha önce Paytm’deki %4,5 hissesini blok anlaşma yoluyla yaklaşık 200 milyon dolara satmıştı.

Etiketler