Yapay Zekâ Tartışmaları Yoğunlaşırken Alibaba ChatGPT Tarzı Bir Aracı Test Ediyor

Alibaba Group, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ChatGPT tarzı bir araç geliştirdiğini ve bu aracın şu anda şirket içi testlerde olduğunu belirterek, küresel çaptaki teknoloji şirketlerinin üretken yapay zeka (generative AI) gelişmelerini hızlandırdıklarını gösterme yarışına katıldı.

Çinli e-ticaret grubunun açıklaması, 21st Century Herald gazetesinin Alibaba’nın şu anda test için çalışanlara açık olan ChatGPT benzeri bir diyalog robotu geliştirdiğini bildirmesinin ardından geldi.

Alibaba’nın bu teknolojiyi grubun iletişim uygulaması DingTalk ile birleştirebileceğini de belirten gazete haberi sorulduğunda Alibaba yorum yapmayı reddetti.

Şirket, birkaç yıldır büyük dil modellerine ve üretken yapay zekaya odaklandığını söyledi. Büyük dil modelleri, büyük hacimli metinler üzerinde eğitilen doğal dil işleme sistemleridir ve soruları yanıtlayıp anlayabilmenin yanı sıra yeni metinler de üretebilmektedir.

Alibaba’nın ABD’de listelenen hisseleri haberin ardından piyasa öncesi %3,2 yükseldi.

Diğer bazı Çinli yapay zeka teknoloji şirketlerinin hisseleri, OpenAI’ın sorulan sorulara yanıt olarak makaleler, denemeler ve espriler üretebilen ve tarihin en hızlı büyüyen tüketici uygulaması olarak değerlendirilen ChatGPT’sine yönelik yatırımcı heyecanı nedeniyle son birkaç gün içinde yükseldi.

Çinli arama motoru devi Baidu’nun hisseleri, “Ernie bot “un testlerini Mart ayında tamamlamayı planladığını açıklamasının ardından %15 oranında artış gösterdi. Google’ın sahibi Alphabet Inc de kendi chatbot hizmetini planlıyor ve arama motoru için daha fazla yapay zeka kullanacağını söyledi.

OpenAI’nın sahibi olan Microsoft, ChatGPT’yi arama motoru Bing ile bağlamayı planlıyor.

Bir başka Çinli teknoloji grubu JD.com, ChatGPT’ninkine benzer bazı yöntem ve teknolojileri, e-ticaret platformunun müşteri hizmetleri gibi bazı ürünlerine entegre etmek istediğini söyledi.

NetEase hakkında bilgi sahibi olan bir kaynak Reuters’e yaptığı açıklamada, Çinli oyun şirketinin eğitim işine hizmet etmek için benzer büyük dil modelleri teknolojisini kullanmayı planladığını söyledi.

Etiketler