Tesla, Almanya’da Sendikanın Çalışma Saatleri ve İş Sözleşmeleriyle İlgili Kaygıları Nedeniyle Eleştiri Oklarının Hedefinde

Tesla Brandenburg fabrikasında işçilerin haddinden uzun çalıştırıldıkları iddiaları ve seslerini duyurma konusundaki çekinceleri nedeniyle Alman sendikası IG Metall’in ve siyasetçilerin tepkisini çekerken, bazıları otomobil üreticisi hakkında soruşturma açılmasını talep etti.

Fabrikanın yakınında bir ofisi bulunan ve işçilerle düzenli temas halinde olduğunu söyleyen IG Metall, yıllık basın toplantısında, giderek artan sayıda işçinin daha uzun çalışma saatlerine ve daha az boş zamana sahip olduklarını bildirdiğini ifade etti.

IG Metall ayrıca işçilerin, iş sözleşmeleriyle birlikte imzalamaları istenen gizlilik anlaşmaları nedeniyle çalışma koşullarını açıkça tartışmaktan giderek daha fazla korktuklarını söyledi.

Tesla’nın kariyer sitesinde “şirketi tehditlerden korumak amacıyla Tesla binasının içinde ve dışında bilgi toplamak” için hukuk ve insan kaynakları departmanlarıyla ortaklık kuracak bir “Güvenlik İstihbarat Müfettişi” için ilan edilen yeni bir rol, bu endişeleri daha da artırdı.

IG Metall Berlin-Brandenburg-Sachsen’den Irene Schulz açıklamasında “Çalışanlar Tesla’da projeye büyük bir hevesle başladılar. Zaman içinde bu coşkunun azaldığını gözlemliyoruz.” dedi.

“Tesla çalışma koşullarını iyileştirmek için yeterince çaba göstermiyor ve çalışanların kendileriyle ve aileleriyle ilgilenmeleri için yeterince zaman yaratmıyor.”

Tesla’dan bir yalanlama henüz gelmedi.

Konuyla ilgili bilgi sahibi iki kaynağa göre Tesla Çin’de bazı personellerden gizlilik anlaşmaları imzalamalarını istedi. Reuters, LinkedIn’de Tesla için Austin, San Francisco ve Şangay’da çalışan “Güvenlik İstihbarat Müfettişi” unvanına sahip birkaç kişi buldu.

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt geçtiğimiz Pazartesi günü merkez sol SPD’den merkez sağ CDU’ya kadar yerel politikacıların iddialarla ilgili endişelerini dile getirdiklerini ve hem Tesla hem de yerel hükümet tarafından soruşturma yapılması çağrısında bulunduklarını bildirdi.

Hristiyan Demokratlardan (CDU) Christian Baeumler Handelsblatt’a yaptığı açıklamada, “Brandenburg eyalet hükümeti Tesla’da sıkı kontroller yaparak iş güvenliğini sağlamalıdır.” dedi.

Brandenburg hükümeti konuyla ilgili henüz bir yorum yapmadı.

Etiketler