Jack Ma Fintech Devi Ant Group’un Kontrolünü Bırakacak

Ant Group’un milyarder kurucusu Jack Ma, sıkı önlemler ardından Çinli fintech devinin kontrolünü bırakacak.

Ant Group, değişiklikten sonra kimsenin tüm kontrole sahip olmayacağını belirtti.

Eskiden gösterişli bir kişiliğe sahip olan Ma, 2020 yılında Çin’in finans sektörünü eleştirdiğinden beri kamuoyunda nadiren görülüyor.

Bu eleştirinin ardından Ant Group’un planlanan borsa açılışı aniden durduruldu.

Ant Group, Çin’de nakit, çek ve kredi kartlarını gölgede bırakan ana çevrimiçi ödeme sistemi olan Alipay’i işletiyor.

E-ticaret devi Alibaba’yı kuran eski bir İngilizce öğretmeni olan Ma, Ant Group’un %50’sinden fazlasını doğrudan ve dolaylı olarak kontrol ediyor.

Ancak Ant Group’tan yapılan açıklamaya göre, yönetim yapısındaki değişikliklerden sonra %6’dan biraz fazlasını kontrol edecek.

Kasım 2020’de Ant’ın dünyanın en büyüğü olacak 26 milyar sterlinlik borsa açılışı son anda iptal edildi.

Son anda Çinli yetkililer firmanın düzenlenmesi konusunda “büyük sorunlar” olduğunu belirttiler.

Bazı analistler bunu Çin hükümetinin çok güçlü hale gelen şirketi ve çok açık sözlü hale gelen lideri hizaya getirme girişimi olarak değerlendirdi.

Düzenleyici müdahale, Ma’nın bir finans konferansında geleneksel bankaların “rehinci zihniyetine” sahip olduğunu söylemesinin ardından geldi.

Ma ayrıca dijital bankacılık sisteminin faydalarından övgüyle bahsetmiş ve gelecekteki kredi kararlarının teminata değil veriye dayalı olması gerektiğini vurgulamıştı.

Bay Ma’yı Çin’in en zengin kişisi yapacak olan borsaya açılma planının çöküşünden sonra, üç ay boyunca ortadan kayboldu ve nerede olduğuna dair spekülasyonlara yol açtı.

Raporlara göre sonunda yeniden ortaya çıktı, ancak o zamandan beri spot ışıklarından kaçınıyor.

Bay Ma, Ant’ı hisseleri aracılığıyla ve diğer hissedarlarla birlikte hareket ederek kontrol ediyor.

Ancak Ant, hissedarların oy haklarını kullanırken artık birlikte hareket etmemeyi kabul ettiklerini ve yalnızca bağımsız olarak oy kullanacaklarını söyledi.

Hissedarlık yapısı da değişecek.

Ancak Ant, hissedarların ekonomik çıkarlarının değişmeyeceğini söyledi.

Orient Capital Research Genel Müdürü Andrew Collier, “Jack Ma’nın kurucusu olduğu Ant Financial’dan ayrılması, Çin yönetiminin büyük özel yatırımcıların etkisini azaltma konusundaki kararlılığını gösteriyor.” dedi.

“Bu eğilim, Çin ekonomisinin en üretken bölümlerinin erozyonunu sürdürecektir.”

Reuters haber ajansına göre Ant Group, düzenleyici kurumlar tarafından yönlendirilen iki yıllık bir yeniden yapılandırma sürecini tamamlamak üzere ve Çinli yetkililer firmaya 1 milyar dolardan fazla bir ceza kesmeye hazırlanıyor.

Beklenen ceza, Çin’in teknoloji devlerine son iki yılda uygulanan ve değerlerinden yüz milyarlarca dolar düşüren, gelir ve kârını azaltan kapsamlı baskının bir parçası.

Ancak yetkililer, Covid pandemisinden etkilenen Çin ekonomisini destekleme çabaları çerçevesinde son dönemde yaklaşımlarını yumuşattı.

Etiketler