İşte ABD Çalışanlarının En Çok İstediği Beş Yan Hak

Devam eden yetenek savaşında, bu avantajlar 2023’te daha da önemli olacak.

Teknoloji sektöründeki büyük işten çıkarma manşetlerine rağmen, iş piyasası hala sıcaklığını koruyor. Yaşlanan nüfus ve göç eksikliği nedeniyle Amerikalılar işgücünden ayrılmaya devam ediyor ve bu da çalışanlar için rekabetin şiddetli olacağı anlamına geliyor.

Elbette ücret çoğu insan için çok önemlidir- ancak uzmanlar, mevcut ortamda şirketlerin cazip bir maaşın ötesinde, kendilerini tercih edilen bir işveren olarak ayırt etmenin yeni yollarını bulmaları gerektiğini söylüyor.

“İlk başta şirketler soruna para saçıyordu: Elde tutma primleri ve ücret ayarlamaları vardı. Ve bunlar bir amaca hizmet ediyordu.” diyor danışmanlık firması Mercer’ın ABD dönüşüm lideri Melissa Swift. “Ancak şimdi sürdürülebilir elde tutma stratejilerine doğru bir geçiş görüyoruz: İleriye dönük olarak insanları gerçekten elde tutmaya devam edecek ne yapabilirsiniz, böylece yangını nakitle söndürmeye çalışmazsınız.” 

İşte uzmanların 2023 yılında önemli olacağını söylediği en önemli beş strateji ve yan haklar. İpucu: Ücretsiz öğle yemeği, işe gidip gelme ödenekleri ve bu yılki işe geri dönüş hamlesine hâkim olan diğer tatlandırıcıların ötesine geçiyor. 

1. Uzaktan Çalışma 

Evden çalışma fırsatı, uzaktan çalışılabilecek işlere sahip çoğu aday için öncelikler listesinin başında yer alıyor. Araştırmalar, uzaktan çalışmanın bağlılığı artırdığını, işten ayrılmaları azalttığını ve üretkenliği artırdığını göstermiştir- birçok patronun çalışanları masalarına geri döndürmeye büyük değer vermesine rağmen.

Harvard Business School’da uzaktan çalışma üzerine çalışan bir profesör olan Prithwiraj Choudhury, “Esnekliğin şirketlerin yüksek kaliteli ve çeşitli yetenekleri çekmesine ve elinde tutmasına yardımcı olduğu göz önüne alındığında, hibrit çalışmaya ve her yerden çalışmaya geçişin uzun vadeli bir ayarlama olmasını bekliyorum.” dedi. “Esneklik sunan lider şirketler bundan en fazla faydayı sağlayacak olsa da, geride kalanlar yeteneklerin kaymasını önlemek için arayı kapatmak zorunda kalacaktır.”

2. Esneklik

“Esneklik” işe alım uzmanları için yeni sihirli sözcük. Danışmanlık firması Willis Towers Watson Plc’nin küresel iş, ödül ve kariyer müdürü Catherine Hartmann’a göre, esneklik (ya da esnekliğin olmaması) çalışanların bir işte kalmak ya da işten ayrılmak için gösterdikleri en büyük nedenlerden biri. 

Yine de evden çalışmak işin sadece bir yönü. Bu, daha genel bir şekilde programınız üzerinde kontrol sahibi olmakla ilgilidir.

Qualtrics’in baş işyeri psikoloğu Ben Granger, “Ofise geri dönen kuruluşlar bile esneklik hakkındaki düşüncelerinde bazı önemli değişiklikler yaptı. Bazıları artık ebeveynlerin programlarını “kesip sonra yapıştırmalarına” izin veriyor; örneğin çocukları almak için öğleden sonra çıkıp daha sonra devam etmek ya da çocukları okula bıraktıktan sonra sabah geç saatlerde işe gitmek gibi.”

3. Sürdürülebilir Çalışma

Danışmanlık firması Gartner Inc. araştırma direktörü Caitlin Duffy, şirketlerin tükenmişliğe sonradan müdahale etmek yerine, tükenmişliği önleyen proaktif dinlenmeyi sağlamak için işlerini yeniden tasarladıklarını söyledi. Bazı stratejiler arasında toplantı yapılmayan günler, yaz cumaları, dört günlük haftalar, şirket çapında kapanışlar, tatil süresinin artırılması, aşırı teknoloji yükünün azaltılması ve hatta günlük şekerleme yer alıyor. 

Bu değişim daha yeni başladı. Swift, “Gerçekten sürdürülebilir bir elde tutma stratejisine sahip olduğumuzu düşünmüyorum- bunların daha çok günlük çalışan deneyimi ile ilgili olacağını düşünüyorum.” dedi.

Çalışanlara fazla iş yükleniyor mu, yöneticiler destekleyici mi? “Bu yarıştan gerçekten galip çıkan şirketler, bundan altı ay sonra orada çalışmanın gerçekten farklı hissettirdiği şirketler olacak.” dedi.

4. Finansal Sağlık

Ücretlerin artan maliyetlere ayak uyduramaması nedeniyle çalışanlar, enflasyonu düşürmek için başka yollar bulan işverenler arıyor. Bir işgücü piyasası analiz şirketi olan Lightcast.io tarafından yapılan bir analize göre, 2021’de iş ilanlarının %7’sinde sunulan öğrenim yardımı 2022’de iş ilanlarının yaklaşık %8’inde sunulacak.

Hartmann, “Geçmişte, insanlar finansal refah hakkında düşündüklerinde kesinlikle daha çok emekliliğe ve uzun vadeli servete odaklanıyorlardı.” dedi. “Ancak insanların daha iyi bir mali refaha sahip olmalarının yaşlı bakımı veya çocuk bakımı yardımları gibi başka yolları da var. Bu masrafların şirket tarafından karşılanması, cebinize daha fazla para girmesi için bir yoldur.”

5. İş Güvencesi

İşgücü piyasası şu ana kadar güçlü kalsa bile, ekonomik koşullar değiştikçe başvuru sahipleri muhtemelen daha temkinli olacaktır. Kolay para döneminin sona ermesi ve yeni bir kemer sıkma dalgasının başlamasıyla birlikte startuplar ve teknoloji şirketleri özellikle istikrarsız durumdadır.

Hartmann, 2022’de çalışanların başka bir yerde maaş artışı için ayrılmak yerine işverenlerinde kaldıkları için “sadakat vergisi” olarak adlandırılan bir vergi ile cezalandırıldığını söyledi. Bu yıl, zorlu ekonomik dönemlerde bile istikrarlı bir geçmişe sahip olan şirketler, en iyi yetenekleri çekmek için henüz kâr etmemiş gösterişli yeni girişimlerden daha iyi bir konumda olacak. 

“İş güvencesi daha önemli bir konu olacak.” diyen Hartmann, başvuru sahiplerinin işverenin liderliğinin gücünü, iş beklentilerini ve finansal dayanıklılığını ölçeceğini söyledi.

Etiketler