Apple Yakında Hindistan’da İlk Fiziksel Mağazalarını Açabilir

Şirketin şu anda Hindistan genelinde fiziksel mağazalar için bir düzine iş ilanı bulunuyor.

İlk olarak Financial Times tarafından bildirildiği üzere Apple, Hindistan’da henüz mağazalarını duyurmamış olsa da mağazaları için işe alımlara şimdiden başladı. Şirketin son iş ilanlarında, ülke genelinde “çeşitli yerlerde” mağaza liderleri, üst düzey yöneticiler, Genius Bar çalışanları ve daha fazlası dahil olmak üzere 12 perakende rolü için yeni açık pozisyonlar gösteriliyor.

Hem tam zamanlı hem de yarı zamanlı pozisyonları içeren iş ilanları doğrudan Apple Store’a atıfta bulunuyor, ancak tam olarak kaç rolün uygun olduğuna dair bir gösterge yok. Financial Times’a göre, Mumbai ve New Dehli’de bulunan en az beş çalışan yeni açılacak mağazalar için şimdiden işe alındıklarını LinkedIn’de paylaşırken, Apple’ın Hindistan’daki işe alım müdürü Renu Sevanthi de ağdaki bir gönderide işe alınma haberlerini “kutladı”.

Bu durum, Apple’ın bu yılın başında Mumbai’de 22.000 metrekarelik bir mağaza açmayı planladığını belirten The Economic Times’ın 2022 Temmuz tarihli bir raporuyla da örtüşüyor. Şirketin ayrıca New Dehli’de 10.000 ila 12.000 metrekarelik bir mağaza ve ülkedeki diğer birkaç mağaza üzerinde çalıştığı bildiriliyor, ancak mağazaların kapılarını ne zaman açacakları belli değil. Apple, The Verge’ün yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Apple ilk olarak 2020 yılında Hindistan’daki müşterilerine online mağazasını açmış, CEO Tim Cook da aynı dönemde bir hissedarlar toplantısı sırasında fiziksel bir varlık oluşturmayı ima etmişti. Cook, şu anda Hindistan’daki fiziksel mağazalarda müşterilere iPhone satan üçüncü taraf perakendecilere atıfta bulunarak, “Markayı bizim için başka birinin yönetmesini istemiyorum.” dedi. Cook başlangıçta Apple’ın Hindistan’daki ilk mağazasını 2021 yılında açacağını söylese de, bu planlar covid pandemisi nedeniyle ertelendi ve geçen yıl ikinci kez geri çekildi.

Apple ülkedeki perakende ayak izini genişletmeye çalışırken, Hindistan’a da daha fazla üretim getiriyor. Şirket ilk olarak 2017 yılında Hindistan’da iPhone üretmeye başladı ve telefonların piyasaya sürülmesini takip eden haftalarda iPhone 14’ün üretimini Çin’den Hindistan’a kaydırdı. Apple’ın siyasi nedenlerle Çin’den uzaklaşmaya çalışması ve zorlu ekonomik koşullarda maliyetleri düşürmesi nedeniyle Hindistan giderek daha cazip bir üretim merkezi gibi görünmeye başlıyor olabilir. En ucuz üretim maliyetlerine sahip ülke olarak hem Çin’i hem de Vietnam’ı geride bırakan Hindistan, Apple’ın henüz yeni yeni girmeye başladığı devasa bir akıllı telefon pazarına sahip.

Etiketler