Mastercard’dan ‘Kuantuma Dayanıklı’ Temassız Kart

Mastercard, hem geleneksel hem de kuantum bilgisayarlardan gelen saldırılara karşı koruma sağlamak amacıyla tasarlanmış yeni EMVCo temassız özellikleriyle uyumlu ilk kartlara onay verdi.

Uzmanlar, kuantum hesaplamanın günümüzün güvenlik protokollerini geçersiz kılma potansiyeli konusunda yıllardır uyarıda bulunuyor. Konuyla ilgili son gelişme, kuantum kaynaklı saldırılara karşı önlem alma konusunda kararlı olan ödeme devi Mastercard’dan geldi.

Anahtar sistemleri koruyan şifrelemeyi kırmak için kuantum bilişimin kullanılması ihtimaline karşın Mastercard bir süredir, kuantuma dayanıklı Gelişmiş Temassız özelliklerini mevcut kart programlarına yerleştirmek amacıyla küresel standart kuruluşu EMVCo ile birlikte çalışıyor.

Mastercard Siber ve İstihbarat Başkanı Ajay Bhalla, “Kuantum çağı teknolojisini temassız ödemelere getirerek, geleceğe yönelik güvenlik ve gizlilik koruması için mümkün olan adımları atıyoruz. Bu yeni kartlar, tüketicilere ve ticaret yapanlara hem günümüzün temassız deneyiminden sorunsuz bir geçiş sağlayacak hem de daha fazla gönül rahatlığı sunacak.” dedi.

Mastercard’ın kuantum korumalı yeni temassız kartlarının, mevcut kabul, ağ ve ihraççı (issuer) altyapısı ile uyumlu kalacak şekilde tasarlandığı ve Giesecke+Devrient ve Thales’ten temin edilebileceği bildirildi.

Etiketler