Rivian ve Mercedes-Benz’den Elektrikli Kamyonet İçin İşbirliği

Mercedes-Benz ve Rivian geçtiğimiz günlerde yaptığı ortak basın açıklamasında, elektrikli hafif ticari araç geliştirmek ve üretmek üzere işbirliği yaptığını duyurdu. 

Alman otomobil devi Mercedes-Benz ve ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Rivian, Orta ve Doğu Avrupa’daki mevcut bir Mercedes-Benz tesisinden yararlanarak tamamen yeni bir elektrikli araç üretim tesisi inşa etmek üzere mutabakat imzaladığını duyurdu.

Mercedes-Benz ve Rivian ortaklık kapsamında iki yeni elektrikli hafif ticari araç modeli piyasaya sürmeyi planlıyor. Araçlardan biri Mercedes’in yeni nesil elektrikli kamyonet mimarisine dayanırken diğerinde ise Rivian’ın yakında çıkacak olan ikinci nesil hafif kamyonet platformunda inşa edilecek. 

20 yılı aşkın bir süredir ticari kamyonet üretimi deneyimine ve kaynaklarına sahip Mercedes-Benz’in elektrikli araç uzmanı Rivian ile birlikte çalışması, genç otomobil üreticisinin sınırlı kaynaklarla elde etmeye çalıştığı ilerlemeye de destek olacak. 

Mercedes-Benz kamyonet segmenti Başkanı Mathais Geisen yaptığı açıklamada, “E-mobilite dönüşümü ile birlikte artan maliyetlere rağmen Almanya’da büyük kamyonetler üreten tek üretici olarak konumumuzu korumak istiyoruz.” dedi.

Mercedes-Benz Ortaklığı Sonrasında Rivian Hisselerinde Yükseliş

Ortak basın açıklaması yapan şirketlerden Rivian’ın CEO’su Robert Scaringe, “Birlikte yalnızca müşterilerimize değil gezegene de fayda sağlayacak gerçekten olağanüstü elektrikli kamyonetler üreteceğimize inanıyoruz.” dedi.

Mercedes-Benz ile ortaklık açıklamasının ardından Rivian hisseleri yükselişe geçti.

Rivian, Amazon İçin 100 Bin Kamyonet Üretiyor

Amerika Birleşik Devlet merkezli Rivian Automotive LLC, 2009 yılında şu an CEO görevini de üstlenen Robert Scaringe tarafından kuruldu.

Elektrikli otomobil üreticisi Rivian’ın halihazırda Amazon ile imzaladığı toplamda 100 bin adet elektrikli dağıtım kamyoneti üretme sözleşmesi bulunuyor. 

2019’da yapılan anlaşma kapsamında 100 bin aracın 2024 yılına kadar teslim edilmesi planlanırken güncellenen yol haritasına göre tam teslimat tarihi 2030 yılına kadar uzatıldı. 

Yıl sonuna kadar toplam 100 şehir hedefine ulaşması beklenen projede Baltimore, Chicago, Dallas, Kansas City ve Seattle’da test sürüşleri başladı.

Rivian’ın Amazon ile işbirliği diğer şirketlerle çalışmasını engellemiyor. Elektrik araç üreticisi, 2023 yılında diğer şirketlere elektrikli kamyonet satmayı planlıyor.

Etiketler