Güneş Panelli Soğutucu Kamyonlar İle Sürdürülebilir Taşımacılık

2030 yılına kadar karbon nötr hale gelmeyi kabul eden 100 Avrupa şehri, bu hedefe ulaşmak amacıyla temiz ulaşım seçenekleri üzerine çalışıyor. 

E-mobilite uzmanı olan Sono Motors bu hedef doğrultusunda güneş enerjisi destekli soğutucu özellikli kamyonlar geliştirdi. 

Her aracın enerji ihtiyacının her yıl en az yüzde 50’sini üretme potansiyeline sahip güneş panellerinin kamyonlara entegre edilmesi ile işletme maliyetlerinin azaltılması ve araç verimliliğinin artırılması amaçlanıyor. 

Endüstriyel filo operatörleri için yenilenebilir enerji kullanımı, artan yakıt fiyatları karşısında maliyetleri de düşürüyor. Araçlar bir yandan daha az emisyon üretirken diğer yandan paneller araca metrekare başına üç ila altı kilogramdan daha fazla ağırlık eklemediğinden verimliliğe de negatif bir etki olmuyor. Çeşitli boyut ve şekillerdeki paneller, tek parça halinde kamyonların çatısına veya yanlara takılabiliyor.

Güneş panelleri dizel araçlarda, asansörler ve otomatik kapılar gibi yardımcı fonksiyonların yanı sıra ısıtma ve soğutma sistemlerine güç sağlayabiliyor. 

Elektrikli araçlar için ise Sono Motors panelleri her şarj için genişletilmiş bir menzilin yanı sıra hareket halindeyken şarj imkanı da sunuyor. 

Paneller geliştirilirken tasarım esnekliğini artırmaya, her bir panelin kalınlığını ve ağırlığını azaltmaya ve enerjinin güce aktarım verimliliğini artırmaya odaklanılıyor.

Sono Motors’un ayrıca gövdesine kusursuz bir şekilde entegre edilmiş güneş panellerine sahip The Sion isimli kendi kendini şarj eden bir arabası da bulunuyor.

Etiketler