Facebook Muhbiri Frances Haugen Kuracağı Kâr Amacı Gütmeyen Kurumla Sosyal Medyanın Yarattığı Hasara Çözüm Arayacak

Facebook muhbiri Frances Haugen, geçtiğimiz hafta perşembe günü yaptığı açıklama ile sosyal medyanın kullanıcılar üzerinde yarattığı zarara çözüm aramak üzere kâr amacı gütmeyen bir organizasyon kurmak için harekete geçtiğini duyurdu.

Beyond the Screen ismiyle kurulacak kâr amacı gütmeyen oluşum, büyük teknoloji şirketlerinin “topluma karşı etik yükümlülüklerini” yerine getirmeme yollarını belgelemek ve olası çözümleri özetlemek için açık bir veritabanı oluşturacak.

Beyond the Screen’in iş ortakları arasında sosyal ağlar için yeni bir işletim protokolü oluşturmak için yola çıkan Project Liberty ve çocuklar için güvenli medya içeriğini savunan Common Sense Media bulunuyor.

Frances Haugen kimdir?

Facebook’ta ürün müdürü olan Frances Haugen, şirketten ayrıldıktan sonra Wall Street Journal’a bilgi sızdırarak on binlerce gizli belgeyi paylaşmış ve Facebook’u çeşitli iddialarla karşı karşıya bırakmıştı.

Haugen, Facebook’un önceliğinin nefret söylemiyle ve yalan haberle mücadele yerine kar etmek olduğunu iddia etmişti.

Haugen’in sızdırdığı belgelerden bazıları Facebook’un, ünlü ve çok takipçili bazı kullanıcılara içerik kontrolü bakımından ayrıcalıklı davrandığını ortaya koyuyordu.

Zuckerberg, Facebook üzerinden paylaştığı bir blog yazısıyla Haugen’in iddialarını yalanlamıştı.

Etiketler