Walmart Bankacılık Hizmetlerinde Beta Testlere Başlıyor

Walmart Inc tarafından desteklenen fintech şirketi One, önümüzdeki haftalarda binlerce Walmart çalışanına ve çevrimiçi müşterilerinin küçük bir bölümüne dijital vadesiz hesaplarının beta testini açıyor.

ABD merkezli perakende devi Walmart teknoloji odaklı finansal deneyim hizmetini, CEO Omer Ismail liderliğinde kurduğu bağımsız fintech birimi olan One aracılığıyla kullanıma sunacak.

Daha geniş bir yelpazede hizmet vermeden önce Walmart’ın fintech hizmetini öncelikli olarak 1.6 milyon çalışanına bir yıl gibi bir süre içerisinde açması bekleniyor.

Söz konusu hamle, dünyanın en büyük perakendecisinin finansal hizmetlere girişinde büyük bir adıma işaret ediyor. 

Walmart’ın ileriki zamanlarda kredi ve yatırım araçları ekleyerek ürün portföyünü genişletmesi öngörülüyor.

Walmart’ın Fintech Girişimi One 

Geçen yıl ocak ayında Ribbit Capital’den aldığı bir yatırımın ardından kurulan One’ın 200’den fazla çalışanı ve 250 milyon dolardan fazla nakit parası bulunuyor.

One bankacılık hizmetleri, bankacılık tüzüğüne sahip olan Coastal Community Bank tarafından destekleniyor.  One’ın sahibi Walmart olsa da fintech şirketi perakende devinden bağımsız çalışıyor.

Başlangıçta Hazel olarak adlandırılan birim, yeni nesil bankacılık sistemi olarak bilinen neobank şirketi One’ı satın aldıktan ve ücret erişim şirketi Even’i bünyesine kattıktan sonra bu yılın başlarında yeniden markalaşma sürecine girmişti.

One’ın CEO’su Omer Ismail ise Goldman Sachs’ta neredeyse yirmi yıl çalıştıktan ve Wall Street devinin tüketici bankacılığı işi Marcus’a liderlik ettikten sonra geçen yıl şirkete katılmıştı.

Etiketler