SpaceX, Starlink Göreviyle Geçen Yılki Fırlatma Rekorunu Kırdı

Elon Musk’ın SpaceX’i geçtiğimiz günlerde, bir takvim yılında fırlatılan roket sayısı rekorunu kırdı ve geçen yıl gerçekleştirdiği 31 görev sayısını aştı.

SpaceX’in güç kaynağı Falcon 9 roketini kullanarak gerçekleştirilen 2022’nin 32. fırlatma görevi, şirketin yüz binlerce internet kullanıcısıyla büyük ölçüde tüketici tabanlı bir hizmet olan Starlink adlı, geniş bant internet servisi sağlayan uydularından oluşan bir takımyıldızı inşa etme yarışı kapsamında yapıldı.

SpaceX’in CEO’su Musk, 46 Starlink uydusunu Dünya’nın alçak yörüngesine fırlatma görevinin ardından “Rekor sayıda fırlatma için SpaceX ekibine tebrikler!” şeklinde bir tweet paylaştı. 

Fırlatma görevi, şirketin Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’ndeki California fırlatma alanından yapıldı. SpaceX şimdiye kadar uzaya yaklaşık 3.000 Starlink uydusu gönderdi.

Bu görev, SpaceX’in yıl sonuna kadar 52 yörünge görevi hedefine ulaşmasını hızlandırırken şirketin 15 defaya kadar yeniden uçabileceğini söylediği yeniden kullanılabilir Falcon 9, yıllık fırlatma temposunu neredeyse ikiye katlıyor.

Gerçekleşen ve planlanan fırlatma görevlerinin çoğu şirket içi Starlink görevleri.

2002 yılında Musk tarafında gezegenler arası seyahati normalleştirmek amacıyla kurulan SpaceX, son aylarda odağını Falcon 9 roketleri üretmekten halihazırda üretilmiş olanlardan oluşan bir filoyu yönetmeye kaydırdı ve hızlı zaman çizelgelerinde güçlendiricileri yenilemek maksadıyla altyapıya büyük yatırımlar yaptı.

Şirket aynı stratejiyi yeniden kullanılabilir Crew Dragons (Mürettebat Ejderhaları) filosuna da uyguladı. Crew Dragons, Falcon 9’un tepesinde fırlatılan ve insanları yörüngeye ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyan çiğnenebilir şeker (gumdrop) şeklindeki bir uzay aracı.

SpaceX, kısmen Falcon 9’un hızlı yeniden kullanılabilirliği kısmen de şirket içi roket kullanmanın getirdiği avantaj sayesinde, Starlink uydularını, uydu operatörü OneWeb gibi uydu internet yarışındaki rakiplerinden daha hızlı fırlattı.

Daha az uydudan oluşan bir internet takımyıldızının tamamlanmasına yaklaşan OneWeb, uydularını Rusya’nın Soyuz roketiyle fırlattı. Şirket, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine Soyuz sözleşmesini iptal ettikten sonra bu yıl Falcon 9’u kullanmayı planlıyor.

Etiketler