Çiftçiler İçin Bilgi ve Pazaryeri Girişimi: Wikifarmer

Wikifarmer çiftçilere bilgi alabilecekleri bir kütüphane ve doğrudan satış yapabilecekleri bir pazaryeri sağlıyor.

Dijitalleşme, küresel ekonomimizin her köşesini etkilemiş olsa da tarım, büyük ölçüde dijitalleşmemiş tek ve en eski sektör olarak karışımıza çıkıyor. 

6 trilyon euroluk tarım ve gıda pazarının temel taşı olan çiftçiler, maalesef gıda zincirindeki diğer tüm oyunculardan daha az kar elde edebiliyor. Ayrıca çoğu çiftçi hala atadan kalma yöntemlerle tarım yaptığından kar artırıcı yenilikleri hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları bilgilere de erişemiyor.

Wikifarmer isimli yeni bir platform, çiftçilerin karşılaştığı bu zorluklara çözüm getirmeyi amaçlıyor.

Wikifarmer, çiftçilere iki şekilde fayda sağlamayı amaçlıyor. 

Platform, tarımsal bilgi ve teknolojik gelişmeler için uluslararası çevrimiçi kaynak görevi görüyor. Kütüphane en son teknolojiler ve dünyadaki en iyi uygulamalara ait yönergeler de dahil olmak üzere çok çeşitli konuları kapsayan ve tümü ücretsiz olan binlerce yazıyı barındırıyor. 

Yazılar kullanıcılar tarafından üretilirken Wikifarmer ekibi, bu makalelerin 15 farklı dile çevrilmesini sağlıyor. 

Platform aynı zamanda küresel bir çiftçi pazarı olarak da konumlanıyor. Müşteriler için bu pazaryeri, bölgedeki gıda üreticilerine doğrudan erişim imkanı sağlıyor.

Para iade garantisi kapsamında yapılan satın alma işlemleriyle müşteriler, uzun bir ürün listesi içerisinden belirli ürünleri talep edebiliyor veya yüksek hacimli ve kişiselleştirilmiş siparişler için şirketle iletişime geçebiliyor. 

Çiftçiler için ise pazaryeri, gıda tedarik zincirinin basitleştirmiş bir versiyonunu temsil ediyor. Tüketicilere doğrudan satış yapmak çiftçiler için, normalde pek çok aracıya ödedikleri komisyonlardan kaçınabilecekleri anlamına geliyor. 

Şimdiye kadar sitede 30.000 ürün listelenirken 5 binden fazla müşterinin, doğrudan çiftçilerden alışveriş yaptığı kaydedildi.

Etiketler