Northvolt ve Stora Enso, Ormancılık Yan Ürünlerinden Pil Üretecek

Cuma günü açıklama yapan İsveçli pil üreticisi Northvolt ve Fin-İsveçli ormancılık şirketi Stora Enso, ormancılık yan ürünü lignininden pil geliştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Ahşabın ağaç liflerini birbirine bağlayan bir parçası olan lignin, bir ağacın %20-30’unu oluşturuyor ve eski dönemlerde enerji için yakılarak kullanılıyordu. Yıllarca süren araştırma ve geliştirmeden sonra, kağıttan arda kalanların orman devleri tarafından yeni ürünlere dönüştürülmesi mümkün.

Stora’nın biyomateryal birimi başkanı Johanna Hagelberg, şirketler arası geliştirme anlaşmasını özetleyen bir açıklamada, “Lignin bazlı sert karbonumuz, stratejik Avrupa anot hammaddesi tedariğini güvence altına alacak.” dedi.

Northvolt, Şubat ayında Stora’dan eski bir İsveç kağıt fabrikasını satın alarak, 2024’ün sonlarına kadar yıllık üretim kapasitesi 100 gigawatt saatin üzerinde olması planlanan bir katot malzeme fabrikasına dönüştürmüştü.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, elektrikli araçları için pil tedariğini güvence altına almak için Northvolt’a yüz milyonlarca dolarlık yatırım yapıyor.

Stora’nın inovasyon başkanı Mikael Hannus Mart 2017’de Reuters’e, lignin bazlı ürünlerin ticari üretiminin 5-10 yıllık mesafede olduğunu söylemişti.

İlginizi çekecek video:

Etiketler