Tesla Elektrik Araç Satışları Avusturalya’da İvme Kazandı

Yönetim Kurulu Başkanı Robyn Denholm geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada, Tesla Inc’in elektrikli araç (EV) satışlarının Avustralya’da arttığını ve ülkedeki Powerwall batarya satışlarını yakalamaya hazır olduğunu söyledi.

Denholm, Sidney’deki Avustralya Temiz Enerji Zirvesi’nde “An itibariyle Avustralya yollarında 26.500’den fazla Tesla’mız var. Yıl sonuna kadar satışların ikiye katlanması şahsen beni şaşırtmayacak.” dedi.

Avustralya, 2022’nin ilk çeyreğinin sonunda dünya genelinde toplamda 2,5 milyona ulaşan Tesla EV’lerinin yaklaşık %1’ine sahip. Elektrikli araçlar Avustralya’daki yeni otomobil satışlarının sadece %2’sini oluşturuyor.

Denholm, “Avustralya, enerji açısından çok benzersiz bir konumda, çünkü Avustralya’da, yolda Tesla’ya sahip olduğumuzdan daha fazla Powerwall’a sahibiz.” dedi.

Dünya çapında çatı başına en yüksek güneş enerjisi toplama kapasitesine sahip ülke olan Avustralya’da ev pilleri oldukça popüler. 

Denholm, elektrikli araçların daha hızlı satılmasının önündeki en büyük engelin hızlı şarj istasyonlarının eksikliği olduğunu dile getirdi.

Hızlı şarj istasyonlarının kullanıma sunulmasını hızlandırmak için, bölgenin geri kalanına kıyasla Avustralya’da çok yavaş olduğunu söylediği bir süreç olan şebekeye transformatörlerin eklenmesi işlemi gerekiyor. 

Denholm, “Bu şarj cihazlarının gecikmeden piyasaya sürülmesi gerekiyor. Bu kitlesel EV’nin benimsenmesindeki eksik parça.” dedi.

Denholm, Yeni İşçi Partisi hükümetini, elektrikli araçların alımını teşvik etmek için araç yakıt emisyon standartlarını uygulamaya koymaya ve şarj istasyonları ve şebeke ölçeğinde enerji depolama için çok önemli olan şebekedeki iyileştirmeleri teşvik etmeye çağırdı.

Ayrıca Avustralya’nın pil malzemeleri arıtma kapasitesi oluşturmak için daha çok çabalaması yönündeki çağrılarını da yineledi. Tesla, pilleri için ihtiyaç duyduğu lityumun dörtte üçünü Avustralya’dan sağlıyor, ancak ülkenin pillere giren daha yüksek değerli malzeme için arıtma kapasitesi neredeyse yok.

Denholm, “Bu endüstrinin tamamının sprint hızında ölçeklenmesi gerekiyor.” dedi.

Etiketler