Sequoia Capital China, Teknoloji Sektöründeki Sıkıntılara Rağmen 9 Milyar Dolar Fon Topladı

The Information’a göre, Sequoia Capital’in Çin iştiraki, ülkedeki teknoloji şirketlerini her aşamada desteklemek amacıyla 9 milyar dolarlık taze sermaye topladı.

Söz konusu yatırım küresel yatırımcıların, COVID’in vurduğu ekonomi ve internet girişimlerine yönelik regülasyon baskılarının ortasında kalan Çin’de, riskleri yeniden değerlendirdiği bir zamanda geldi. 

Bloomberg’e göre taze sermaye ABD, Avrupa, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya’daki emekli maaşları, bağış fonları ve aile işletmelerinden geldi. Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişinin yaptığı yoruma göre firma, %50 fazla talep (oversubscribed round) ile 12 milyar dolardan fazla yatırım çekti ancak, orijinal hedefinin üst sınırıyla devam etmeyi tercih etti.

SEC dosyalarına göre bu yeni finansal destekle firma, derin teknoloji, sağlık ve tüketici teknolojisine odaklanan Çinli şirketlere bahis koymaya devam edecek. Sermaye, bir endüstride pazar lideri olarak kabul edilen tohum, risk (venture) ve büyümeden “genişlemeye” kadar tüm aşamalardaki işletmeleri hedefleyen dört ayrı fona tahsis edilecek.

Sequoia Capital China, 2005 yılında Neil Shen’in yönetiminde faaliyete geçtiğinden bu yana, Pinduoduo ve Meituan da dahil olmak üzere Çin’de 900’den fazla şirkete fon sağladı.

Şirket konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Etiketler